Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Pomysł na biznes: Hodowla ślimaków w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według Andrzeja Rojka z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie,...

Według Andrzeja Rojka z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, produkcja ślimaków wymaga od hodowcy dużego zaangażowania i troski. Niemniej, przykład Pana Andrzeja Fabiszaka z miejscowości Stary Dwór, niedaleko Koronowa potwierdza, iż może być ona opłacalna, a przy okazji – dostarczyć hodowcy wiele satysfakcji.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak podkreśla Rojek, przez dwa lata do głowy Pana Andrzeja przychodziły różne pomysły. Posiadał zaplecze w postaci pustych budynków inwentarskich i magazynowych oraz dużo wolnego czasu. Na początku 2011 roku podjął pierwsze próby wdrażania nowej produkcji. Wybór padł na produkcję ślimaków. Był to dla niego całkiem nowy kierunek produkcji. Szybko zdobył wiedzę teoretyczną o hodowli ślimaków, ale brakowało mu praktyki. Postanowił osobiście poznać biologię tych zwierząt. Zakupił 24 ślimaki matki-reproduktory, aby móc obserwować kolejne stadia rozwojowe tego mięczaka i poznać jego wymagania. Próba była na tyle udana, że w październiku 2011 roku podpisał umowę z przetwórnią na produkcję 4 ton ślimaków po gwarantowanej cenie 11 zł za 1 kg i kupił od niej 60 kg ślimaków-matek za kwotę 8 tys. zł. Do wyprodukowania 1 tony potrzebne jest 15 kg ślimaków-reproduktorów. Od października do marca ślimaki trzymane były w stanie uśpienia tzw. hibernacji w pomieszczeniu adaptowanym na chłodnię. Bardzo ważne było utrzymanie temperatury zbliżonej do 4 st.C i wilgotności względnej 70%. Nie dotrzymanie tych warunków powodowało wybudzanie się ślimaków przed czasem i obumieranie. Gospodarz stracił z tego powodu 30% stada.
 

W marcu ślimaki-reproduktory zostały przeniesione do innego pomieszczenia o wyższej temperaturze i po wybudzeniu zaczęły znosić jaja, z których po 2 tygodniach wylęgły się małe ślimaczki. Te z kolei trafiły do namiotu foliowego i przebywały tam do 15 maja. Gdy temperatura spadała poniżej zera było włączane ogrzewanie. Gdy podrosły i minęły ostatnie przymrozki zostały przeniesione do parku hodowlanego – miejsca docelowego. Na powierzchni około 2 arów rósł młody rzepik perko. Cały teren otoczony był siatką antyucieczkową i wyposażony w „pastucha”. Zainstalowane zraszacze zapewniały optymalną wilgotność.
 

Gdy świeci słońce ślimaki chowają się pod stoły paszowe – pozbijane krótkie deski, a wieczorem wychodzą na żer. Dodatkowo są dokarmiane paszą. Na jedną tonę utuczonych ślimaków powinna wystarczyć 1 tona paszy, która kosztuje 2 400 zł. Tucz ślimaków będzie odbywał się w tych warunkach do końca września. Przez 3 lata ślimaki-reproduktory mogą pochodzić z własnej hodowli przez co znacznie spadną koszty produkcji.
 

Jak podkreśla ekspert, pan Andrzej jest zadowolony z hodowli. Jeżeli uzyska zakładaną produkcję 4 tony to koszty wyniosą 50%. Oczywiście nie liczy własnej pracy. Już dzisiaj zamierza od przyszłego roku powiększyć hodowlę o 100%. Od małego dziecka nauczony był opiekować się zwierzętami i teraz mu to pomaga. Hodowla tego typu „pod gołym niebem” wymaga od hodowcy dużego zaangażowania i dużej troskliwości. Osoby, które pracują poza gospodarstwem mogą nie być w stanie zapewnić ślimakom optymalnych warunków. Hodowane przez rolnika ślimaki nazywają się Helix Aspersa Maxima. Pochodzą z Afryki północnej. W Polsce ze ślimaków robiona jest mrożonka lub ślimaki w sosie własnym w puszkach.

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +4 pkt. razem głosów: 4
2015-03-04 20:50:31, napisał: Gość

Dobry pomysł na biznes, zajmujemy się szkoleniami z zakresu hodowli slimakow, serdecznie zaprasamy do nas. http://swiatslimakow.pl/


2014-06-23 11:44:22, napisał: Gość

W ten weekend elblążanie świętują Dni Elbląga pełne atrakcji jednak w regionie nie brakowało również innych wydarzeń godnych odwiedzenia. Mieszkańcy Krasina i okolic dzięki firmie SNAILS GARDEN mogli w sobotni dzień dowiedzieć się wszystkiego o hodowli ślimaków. Nie zabrakło wielu atrakcji - http://www.bogatyelblag.pl/my-mielismy-dni-elblaga-krasin-mial-dni-slimaka,35469.html


2014-05-13 13:04:39, napisał: Gość

Panie Andrzeju 60 kg reproduktorów maximy na 4 tony to chyba we snach, według IZZO Kraków min na 1 tone produkcji 34 kg, tak więc ktoś pana nabrał i co wyszła hodowla?Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • W Polsce wykryto jaja potencjalnie zanieczyszczone fipronilem
 • W Polsce wykryto jaja potencjalnie zanieczyszczone fipronilem

  Z informacji otrzymanych poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) wynika, że partia potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem obranych ze skorupki jaj...
 • Skradziono ładowarkę teleskopową - apel o pomoc
 • Skradziono ładowarkę teleskopową - apel o pomoc

  W Dębowie (kujawsko-pomorskie) została skradziona ładowarka teleskopowa. Dwie inne równocześnie próbowano skraść w pobliskiej miejscowości Karnowo. Kierujemy apel o pomoc i ku przestrodze...
 • Pogłowie polskich krów mlecznych
 • Pogłowie polskich krów mlecznych

  Populacja bydła w grudniu 2017 roku wynosiła 6 035,5 tys. sztuk i była o 1,1% - 65,3 tys. szt. większa niż przed rokiem, ale o 1,8% - o 107,6 tys. sztuk mniejsza niż w czerwcu 2017 r.
 • Pogłowie polskich krów mlecznych
 • Pogłowie polskich krów mlecznych

  Udział krów mlecznych w całym pogłowiu krów na koniec czerwca 2017 r. wyniósł 90,7% względem 92% w czerwcu 2016 r.
 • Pogłowie krów mlecznych
 • Pogłowie krów mlecznych

  W pierwszej połowie 2017 roku pogłowie krów mlecznych ukształtowało się na poziomie 2 154 tys. sztuk (dane IERiGŻ-PIB, GUS).
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl