Cenne odkrycie dla rozwoju sektora biopaliw

Naukowcy brytyjskiego Uniwersytetu w Warwick zidentyfikowali enzym bakteryjny, który może znaleźć praktyczne zastosowanie w produkcji biopaliw zwiększając jej efektywność.

Cenne odkrycie dla rozwoju sektora biopaliw

Enzym miałby pomóc w dywersyfikacji surowców do produkcji biopaliw, takich jak drewno czy odpadki z produkcji rolniczej, ponieważ wpływa na rozkład ligniny. Obecnie proces rozkładu ligniny powoduje, że ekstrakcja wysokoenergetycznych cukrów ze zdrewniałych roślin, które mogłyby być wykorzystane w produkcji bioetanolu, jest trudne i wątpliwe z ekonomicznego punktu widzenia.

Naukowcy zidentyfikowali gen odpowiadający za produkcję enzymu rozkładającego ligninę w bakterii glebowej Rhodococcus jostii. Jest to pierwszy przypadek odkrycia enzymu tego rodzaju w bakterii, wcześniej odkryto go jedynie w grzybach. Genom bakteryjny został już poddany sekwencjonowaniu, co oznacza, że możliwe będzie jego zmodyfikowanie w celu ułatwienia produkcji pożądanego enzymu w dużych ilościach. Dodatkowo, bakteria Rhodococcus jostii szybko rośnie, dlatego odkrycie daje perspektywę wykorzystania enzymu w rozkładzie ligniny na skalę przemysłową.




Tagi:
źródło: