| Autor: redakcja3

FAO prognozuje światową produkcję zbóż w 2012 roku

Ostatnie szacunki FAO wskazują, że światowa produkcja zbóż w 2012 roku wyniesie ok. 2,295 mld ton i będzie niższa w stosunku do rekordowego 2011 roku o 2,2%. Wynik ten oznacza, że poprzednie wyliczenia FAO opublikowane w lipcu br. musiały zostać obniżone, czego główną przyczyną było pogorszenie warunków uprawy kukurydzy w Stanach Zjednoczonych spowodowane suszą.

FAO prognozuje światową produkcję zbóż w 2012 roku

Światowa produkcja zbóż gruboziarnistych (kukurydza, jęczmień, sorgo, proso, żyto i owies) szacowana jest w tym sezonie na ok. 1,15 mld ton i będzie mniejsza o 17 mln ton (1,5%) w porównaniu do 2011 roku. Spadek w głównej mierze wynika z mniejszych zbiorów kukurydzy, które szacowane są na 864 mln ton (o 20 mln ton mniej w stosunku do ubiegłego roku). Jak wskazuje sierpniowy raport USDA zbiory kukurydzy w Stanach Zjednoczonych wyniosą 274 mln ton, co oznacza obniżenie wcześniejszych szacunków z lipca br. o 17% i o 13% w porównaniu do 2011 roku.
 

Ostatni raport FAO na temat światowej produkcji pszenicy wskazuje również na obniżenie wcześniejszych szacunków o 15 mln ton do poziomu 663 mln ton (5% mniej niż w 2011 roku). Szacuje się, że produkcja pszenicy w Federacji Rosyjskiej spadnie o 29% w stosunku do ubiegłego roku i wyniesie 40 mln ton. Podobne tendencje spadkowe wskazywane są w przypadku Kazachstanu i Ukrainy w odróżnieniu m.in. od USA, gdzie zbiory pszenicy przewyższą wynik z 2011 roku o ponad 13 % osiągając ok. 62 mln ton. Ponadprzeciętne wyniki produkcyjne pszenicy spodziewane są także w Kanadzie (+6% w stosunku do 2011 roku). Rekordowo zapowiadają się zbiory w Indiach i Chinach, gdzie ma zostać osiągnięte odpowiednio 94 i 118 mln ton pszenicy. W przypadku Unii Europejskiej szacuje się natomiast, że w zbiory pszenicy będą bardzo podobne do ubiegłego roku.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!