151 mln zł na ochronę powierzchni ziemi

82,5 miliona złotych dotacji i blisko 68,5 miliona złotych pożyczek zarezerwował resort środowiska na inwestycje ograniczające negatywne oddziaływanie na środowisko oraz przywracające tereny zdegradowane do ponownego użytkowania przez rekultywację, w tym remediację, wraz z usuwaniem odpadów. Nabór wniosków w ramach programu priorytetowego Ochrona powierzchni ziemi rozpocznie się 1 marca.

151 mln zł na ochronę powierzchni ziemi
Kto może składać wniosek o dofinansowanie
 
O dofinansowanie – w zależności od przedmiotu projektu – mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, podmioty publiczne działające w imieniu Skarbu Państwa, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, przedsiębiorstwa państwowe i spółki prawa handlowego. Program przewiduje także wsparcie dla beneficjentów (a także podmiotów przez nich upoważnionych do ponoszenia wydatków kwalifikowanych) Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 pod warunkiem realizacji przedsięwzięć z działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Wnioski można składać do 21 grudnia 2018 r.
Na jakie cele można uzyskać dofinansowanie
 
Około 151 milionów złotych zostanie rozdysponowanych w dwóch częściach programu Ochrona powierzchni ziemi:
Cześć 1) Rekultywacja terenów zdegradowanych
 
W ramach naboru będzie możliwość ubiegania się o pożyczkę na rekultywację terenów zdegradowanych lub dotację na usunięcie i unieszkodliwianie niewłaściwie składowanych odpadów. Przewidziano m.in. współfinansowanie takich przedsięwzięć, jak: rekultywacja powierzchni ziemi zdegradowanej działalnością człowieka rozumiana jako przywrócenie wartości użytkowych lub przyrodniczych oraz zamykanie i rekultywacja składowisk odpadów lub obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, a także usunięcie i unieszkodliwianie niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów stanowiących zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub zaistnienia nieodwracalnych szkód w środowisku wraz z przeprowadzeniem działań naprawczych lub remediacji powierzchni ziemi w zakresie skutków spowodowanych oddziaływaniem usuwanych odpadów.
Cześć 2) Współfinansowanie projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ)
 
Z kolei współfinansowanie projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dotyczy inwestycji wymienionych w szczegółowym opisie osi priorytetowych POIiŚ 2014-2020 dla działania 2.5. Dla przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach tej części programu oprocentowanie pożyczki inwestycyjnej wynosi WIBOR 3M nie mniej niż 2% (w skali roku). W przypadku pożyczki na zachowanie płynności finansowej oprocentowanie wynosi WIBOR 3M + 50 punktów bazowych nie mniej niż 2% (w skali roku).


Tagi:
źródło: