Kolejna podwyżka stóp procentowych

Już drugi raz w tym roku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych. W najbliższym czasie podobnie powinny zachować się raty kredytów.

Kolejna podwyżka stóp procentowych

W efekcie stale rosnącej inflacji RPP zdecydowała się na kolejne podwyżki stóp procentowych. Jest to o tyle zaskakujące, gdyż ostatnio taką sytuację mogliśmy zaobserwować zaledwie 2 miesiące temu.


Najpopularniejsza stawka bazowa kredytów hipotecznych w złotówkach, czyli trzymiesięczny WIBOR w kwietniu br. równy był 4,20 procenta. W dzień przed poprzednią podwyżką wynosił 3,98 procenta.


Eksperci przewidują, że jeżeli stopy rynkowe zareagują na tyle intensywnie jak w NBP i WIBOR, to raty zaciągniętych kredytów hipotecznych mogą zdrożeć nawet o 16-17 złotych miesięcznie za każde 100 tysięcy pożyczki, co oznacza wzrost rzędu 2,5-2,9 procenta.


Poszczególne banki mają zróżnicowany system naliczania stóp bazowych. Może to wpłynąć na czas, w jakim klienci będą odczuwać zaistniałe zmiany.


Ostatnio rynek hipoteczny zanotował mocną stabilizację, dodatkowo średnia opłata kredytu złotówkowego spadała od 2009 roku z 3 do 1,5 pkt procentowego. Kolejnym sprzyjającym bodźcem były też niskie stopy procentowe. Wszystkie te czynniki sprzyjały kredytobiorcom, którzy zauważając masę korzyści chętnie zaciągali kredyty.


Aktualne zmiany mogą odczuć także osoby posiadające karty kredytowe czy korzystające z kredytów konsumenckich. Jak zakłada ustawa antylichwiarska, wzrost stopy lombardowej powoduje maksymalne zwiększenie się dopuszczalnego oprocentowania pożyczek do 22 procent. Prawdopodobnie wzrośnie też oprocentowanie kredytów dla przedsiębiorstw oraz depozytów.



Tagi:
źródło: