| Autor: redakcja1

KRIR ponownie ws. ubezpieczeń społecznych gospodarzy

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wnioski zgłoszone wojewódzkie izby rolnicze wystąpił do Ministra Rolnictwa o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która umożliwi osobom podlegającym ubezpieczeniu w KRUS, podejmującym pracę w ramach umów zleceń opiewających na niewielkie kwoty, pozostanie w tym systemie ubezpieczeń.

KRIR ponownie ws. ubezpieczeń społecznych gospodarzy
W odpowiedzi Biuro KRIR otrzymało informację, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przewidujący wprowadzenie odpowiednich zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych rolników (Dz.U. z 2013 roku nr 1403).

Niestety dotychczas projekt ten nie trafił do konsultacji społecznych i trwa stan prawny powodujący, że osoba podejmująca jakąkolwiek pracę w oparciu o umowę zlecenie uzyskuje obowiązkowe ubezpieczenie w systemie ZUS i następuje wyrejestrowanie z KRUS.

 
Powyższa sytuacja prawna, zdaniem samorządu rolniczego, może zostać zmieniona przez skreślenie punktu 13 w artykule 6 ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników.
 
Biorąc powyższe pod uwagę, 23 maja 2014 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra o udzielenie informacji i przekazanie ww. projektu zmiany ustawy rozwiązującej ten ważny problem, bez konieczności zmiany całego systemu ubezpieczenia społecznego rolników.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!