Partner serwisu Kredyty i ubezpieczenia
Kategorie
Zobacz również tu
-
Wartość polskiego importu
2024-10-02 -
Wartość polskiego eksportu
2024-10-02
Poznaj produkty
-
Saletrzak z borem 27 + B standard
2012-01-12 -
Dźwigienka sprzęgła BIZON Z-056
2012-04-18 -
Silos typu MEX – łączenie poziome
2013-01-15 -
Silosy z lejem zewnętrznym WINKLER
2020-03-19 -
Przyczepa rolnicza typ DB 6 000
2014-10-16
Webinarium - Ubezpieczenie upraw rolnych
W dniu 15 kwietnia 2015 r. o godzinie 19:00 odbyło się pierwsze Webinarium Gospodarz.pl. Tematem spotkania była problematyka ubezpieczeń upraw rolnych, a w rolę eksperta wcielił się Andrzej Janc, ekspert Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordia Polska TUW.
Tematem przewodnim spotkania było ubezpiecznie upraw rolnych.
W trakcie internetowego spotkania z gospodarzami ekspert Concordia Polska TUW odpowiedział na większość pytań nurtujących internautów. Zanim jednak do tego doszło zaprezentowano historię zdarzeń losowych, które w ostatnich latach uprzykrzyły życie rolnikom.
- Przypomnijmy sobie rok 2011 i 2012, kiedy to na terenie Wielkopolski, Kujaw, Dolnego Śląska zanotowaliśmy ogromne spustoszenie w postaci szkód z ujemnych skutków przezimowania. Większość rolników w tamtym czasie miała ubezpieczony rzepak i ci, którzy rzepak ubezpieczyli otrzymali odszkodowanie, zasiali kolejne uprawy i osiągnęli z tego tytułu dochody. Natomiast duża część rolników nie miała ubezpieczonych wtedy upraw od ujemnych skutków przezimowania. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o zboża, mało kto ubezpieczał pszenicę, a właśnie w tamtym roku pszenica bardzo mocno wymarzła – mówi Andrzej Janc z firmy Concordia Polska.
Warto podkreślić, iż w 2012 roku zostało wypłacone niemal trzy razy tyle, co zebrana składka, a wtedy też odnotowano sporo strat w uprawach. Rok 2013 przyniósł relatywnie niewiele szkód wynikających z wymarznięcia upraw, ale za to pojawił się grad. Natomiast 2014 rok był zdominowany przez przymrozki wiosenne, które wymroziły plantacje rzepaku ozimego, a potem jeszcze pojawiło się gradobicie.
Bank BGŻ we współpracy z firmą Concordia Polska TUW rozpoczął wiosenny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych. Warto pamiętać, że dofinansowanie składki ubezpieczeniowej z budżetu państwa może wynieść nawet 50%.
- Ubezpieczenia upraw przy współpracy z BGŻ prowadzimy w systemie z dopłatami budżetu państwa. Wszelkie kwestie, które są związane z tymi ubezpieczeniami są regulowane w dwóch dokumentach. W ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, która mówi o tym, że każdy rolnik pobierający dopłaty bezpośrednie powinien ubezpieczyć niemniej niż 50% upraw w gospodarstwie rolnym, a z tego tytułu, z tytułu zawarcia ubezpieczeń budżet państwa dopłaca do 50% składki – wyjaśnił Andrzej Janc.
Czytaj dalej na następnej stronie...