| Autor: redakcja

Optymalny termin siewu kukurydzy

Kukurydza staje jednym z ważniejszych zbóż w Polsce. Postępujący rozwój genetyczny pozwala ją uprawiać w Polsce z coraz większym powodzeniem także na północy Polski. Istotny wpływ na plon ma siewnik i termin wysiewu.

Kukurydza jest rośliną, która w zależności od odmiany może być uprawiana na glebach także lekkich. Podstawowym problemem uprawy kukurydzy jest termin siewu. W zależności od regionu kraju termin siewu kukurydzy przypada od 20 kwietnia do 5 maja. Temperatura gleby powinna wynosić około 8°C. Często przyjmuje się, za optymalny czas siewu kukurydzy gdy zacznie kwitnąć mniszek lekarski zwany mleczem. 

Zobacz jak pracuje siewnik do kukurydzy firmy Mashchio Gaspardo.

Decydując się na siewnik do kukyrydzy musimy mieć na względzie, że kukurydza nie lubi zbyt gęstego siewu. Oczywiście jest to też w dużym stopiu uzależnione od uwarunkowań danej odmiany oraz zaleceń hodowlanych. Musimy mieć jednak na względzie iż zbyt gęsty siew kukurydzy może spowodować ograniczenie zasobów wody. Może zmniejszyć fotosyntezę, a także jakość kolb kukurydzy na roślinach.


Dla fanów youtubeTagi:
źródło: