Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Badanie DNA w walce z kradzieżami drewna?

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Badania DNA człowieka są powszechnie wykorzystywane w ustalaniu ojcostwa czy kryminalistyce. A...

Badania DNA człowieka są powszechnie wykorzystywane w ustalaniu ojcostwa czy kryminalistyce. A co z drewnem? Okazuje się, że badanie jego kodu genetycznego może być bardzo pomocne w ustaleniu sprawcy kradzieży.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Temat ten poruszono 5 czerwca 2014 r. na seminarium „Analizy DNA w walce z nielegalnym obrotem drewna”, zorganizowanym przez Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym.

Leśniczy zauważa w lesie pniaki po drzewach, które zostały ścięte i ukradzione. Straż Leśna, prowadząc dochodzenie, ustala podejrzanego i znajduje na jego posesji drewno. Jak jednak ustalić, czy pochodzi ono ze ściętego pniaka? Wystarczy pobrać dwie próbki: z pniaka oraz z drewna znalezionego na posesji i wysłać do badań. Ponieważ drzewa, tak jak ludzie, mają unikalny kod genetyczny, będzie można ustalić, czy próbki pochodzą z tego samego drzewa.

Takie badania prowadzi Instytut Badawczy Leśnictwa. – Wydajemy opinię, że nadesłane próbki stanowiły jedną całość z prawdopodobieństwem 99,9 proc. – mówiła podczas seminarium Justyna Nowakowska z IBL. – Ważną rolę odgrywa tu czas – od momentu pozyskania materiału do jego przesłania do laboratorium powinno minąć nie więcej niż kilka miesięcy.


Do badania nadaje się zarówno drewno, jak i igły czy liście – wystarczy nawet 100 mg materiału (tyle ważą dwie igły sosnowe).

Analizy genetyczne są mocnym dowodem w sądzie, często przesądzają o wyroku skazującym. Mówił o tym Zbigniew Litwin, komendant Posterunku Straży Leśnej z Nadleśnictwa Włoszczowa, a także Tadeusz Pasternak, główny inspektor Lasów Państwowych. – W ciągu ostatnich czterech lat w 65 sprawach dotyczących kradzieży drewna analizy DNA były podstawą do wydania wyroku skazującego – podkreślał Tadeusz Pasternak.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl