Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Choinek z lasu nie zabraknie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym roku leśnicy z nadleśnictw na terenie RDLP w Krośnie do sprzedaży przygotowali ponad...

W tym roku leśnicy z nadleśnictw na terenie RDLP w Krośnie do sprzedaży przygotowali ponad 5,7 tys. drzewek, głównie świerkowych, ale w sprzedaży są też sosny i jodły, pochodzące ze specjalnych plantacji choinkowych. Są one zakładane najczęściej na gruntach użytkowanych przejściowo np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie rolnym, jak również z cięć pielęgnacyjnych w młodnikach.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Co roku leśnicy podkarpaccy przygotowują od 5 do 8 tysięcy choinek o wymiarach „domowych” do 2,5 metra wysokości, za które trzeba w tym roku zapłacić 27-45 zł. Realizowane są też zamówienia specjalne na drzewka wyższe, powyżej 5 metrów, np. do ustawienia w kościołach i miejscach publicznych.
 
- Sama sprzedaż choinek stanowi dla nas ważny element tradycji, którą chcemy kontynuować - zaznacza Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Propagujemy żywe drzewko, ponieważ tylko ono wnosi świąteczny zapach i nastrój, dodając jednocześnie element leśny obchodzonym świętom Bożego Narodzenia. To autentyczny produkt ekologiczny.
 
Ceny choinek kształtują samodzielnie poszczególne nadleśnictwa, uwzględniając poniesione koszty założenia, utrzymania plantacji oraz pozyskania drzewek. Pozyskanie choinek w Lasach Państwowych w najmniejszym stopniu nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.
 
Drzewka można będzie nabyć w siedzibach nadleśnictw lub bezpośrednio u leśniczych prowadzących plantacje choinkowe. Tradycyjnie najwięcej, prawie 1700 sztuk, przygotowało Nadleśnictwo Leżajsk.
 
Choinka w naszym kręgu kulturowym to symbol i przedmiot niemal magiczny. A przecież tradycja wnoszenia drzewka do mieszkania wcale nie jest tak długa, jak mogłoby wynikać z liczącej dwa tysiąclecia historii chrześcijaństwa. Na ziemiach polskich ma zaledwie 200 lat.
 
Tymczasem jej europejska historia sięga czasów pogańskich sprzed 1300 lat i wiązana jest ze świętym Bonifacym. Nawracając German, własnoręcznie ściął potężny dąb, któremu miejscowi od prawieków oddawali cześć. Ponoć z jego drewna kazał zbudować świątynię, dając tym samym możliwość sprawowania nowego kultu i wykorzystując surowiec z dawnego bożka. Wprowadził też obrzęd wnoszenia żywego drzewka iglastego do domów w okresie świątecznym, nadając mu nową symbolikę drzewa wiadomości dobrego i złego.
 
Na ziemiach polskich początkowo popularna była „jodełka”, „jódka” lub „podłaźnik”, czyli wierzchołek sosny, jodły lub świerka zawieszony u pułapu izby.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Miedziany połysk wśród sosen
 • Miedziany połysk wśród sosen

  Właśnie teraz w sosnowych lasach zaczynają się pojawiać miedziaki sosnowce, najwięksi przedstawiciele bogatków w Polsce.
 • Bakteria na ratunek lasom
 • Bakteria na ratunek lasom

  Olsztyńscy leśnicy muszą ratować 10 tys. hektarów sosen. Igły tych drzew pożera żarłoczny szkodnik – gąsienica motyla brudnicy mniszki.
 • Wspólnie z leśnikami sadzili las
 • Wspólnie z leśnikami sadzili las

  W białostockich nadleśnictwach trwa akcja Sadzimy 1000 drzew na minutę. Co roku w całej Polsce sadzi się 500 mln drzew, a w regionie północno-wschodniej Polski aż 30 mln.
 • Miliony drzew posadzą szczecińscy leśnicy
 • Miliony drzew posadzą szczecińscy leśnicy

  Leśnicy ze szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych do końca kwietnia łącznie posadzą 40 mln młodych drzew. W całej Polsce w ciągu jednego roku leśnicy sadzą ok. 500 mln drzew.
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów

  W Leśnym Banku Genów Kostrzyca już jest przechowywanych 1142 zasoby genowe. Obecnie trwają dalsze prace nad archiwizowaniem okazów zielnikowych roślin Puszczy Białowieskiej.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl