Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Choinek z lasu nie zabraknie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym roku leśnicy z nadleśnictw na terenie RDLP w Krośnie do sprzedaży przygotowali ponad...

W tym roku leśnicy z nadleśnictw na terenie RDLP w Krośnie do sprzedaży przygotowali ponad 5,7 tys. drzewek, głównie świerkowych, ale w sprzedaży są też sosny i jodły, pochodzące ze specjalnych plantacji choinkowych. Są one zakładane najczęściej na gruntach użytkowanych przejściowo np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie rolnym, jak również z cięć pielęgnacyjnych w młodnikach.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Co roku leśnicy podkarpaccy przygotowują od 5 do 8 tysięcy choinek o wymiarach „domowych” do 2,5 metra wysokości, za które trzeba w tym roku zapłacić 27-45 zł. Realizowane są też zamówienia specjalne na drzewka wyższe, powyżej 5 metrów, np. do ustawienia w kościołach i miejscach publicznych.
 
- Sama sprzedaż choinek stanowi dla nas ważny element tradycji, którą chcemy kontynuować - zaznacza Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Propagujemy żywe drzewko, ponieważ tylko ono wnosi świąteczny zapach i nastrój, dodając jednocześnie element leśny obchodzonym świętom Bożego Narodzenia. To autentyczny produkt ekologiczny.
 
Ceny choinek kształtują samodzielnie poszczególne nadleśnictwa, uwzględniając poniesione koszty założenia, utrzymania plantacji oraz pozyskania drzewek. Pozyskanie choinek w Lasach Państwowych w najmniejszym stopniu nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.
 
Drzewka można będzie nabyć w siedzibach nadleśnictw lub bezpośrednio u leśniczych prowadzących plantacje choinkowe. Tradycyjnie najwięcej, prawie 1700 sztuk, przygotowało Nadleśnictwo Leżajsk.
 
Choinka w naszym kręgu kulturowym to symbol i przedmiot niemal magiczny. A przecież tradycja wnoszenia drzewka do mieszkania wcale nie jest tak długa, jak mogłoby wynikać z liczącej dwa tysiąclecia historii chrześcijaństwa. Na ziemiach polskich ma zaledwie 200 lat.
 
Tymczasem jej europejska historia sięga czasów pogańskich sprzed 1300 lat i wiązana jest ze świętym Bonifacym. Nawracając German, własnoręcznie ściął potężny dąb, któremu miejscowi od prawieków oddawali cześć. Ponoć z jego drewna kazał zbudować świątynię, dając tym samym możliwość sprawowania nowego kultu i wykorzystując surowiec z dawnego bożka. Wprowadził też obrzęd wnoszenia żywego drzewka iglastego do domów w okresie świątecznym, nadając mu nową symbolikę drzewa wiadomości dobrego i złego.
 
Na ziemiach polskich początkowo popularna była „jodełka”, „jódka” lub „podłaźnik”, czyli wierzchołek sosny, jodły lub świerka zawieszony u pułapu izby.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Naturalna czy sztuczna?
 • Naturalna czy sztuczna?

  Jak co roku każdy ma w tej kwestii inne zdanie. Jedno jest pewne i niezmienne - tradycją w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest dekorowanie domów choinkami. Pytanie tylko – jakie drzewko wybrać.
 • Trwa akcja
 • Trwa akcja "Choinka-17"

  Straż Leśna w całym kraju rozpoczęła akcję „Choinka -17”, celem działania jest ochrona drzewostanów i młodników iglastych oraz roślin gatunków chronionych. Już są pierwsze efekty...
 • Choinek z lasu nie zabraknie
 • Choinek z lasu nie zabraknie

  W tym roku leśnicy z nadleśnictw na terenie RDLP w Krośnie do sprzedaży przygotowali ponad 5,7 tys. drzewek, głównie świerkowych, ale w sprzedaży są też sosny i jodły, pochodzące ze...
 • Leśne patrole przed świętami
 • Leśne patrole przed świętami

  Już 15 grudnia rozpocznie się akcja „Choinka”. To coroczne działanie to odpowiedź na nasilające się przed Bożym Narodzeniem szkodnictwo leśne. Aż do 27 grudnia Straż Leśna wraz z innymi...
 • Choinka od leśników stanie w Watykanie
 • Choinka od leśników stanie w Watykanie

  W tym roku na placu św. Piotra w Watykanie stanie choinka z Polski, a dokładnie z Nadleśnictwa Gołdap. Zapalenie świeczek na świerku odbędzie się 7 grudnia z udziałem polskiej delegacji.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl