Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Coraz więcej ptaków w lasach

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W lasach w Polsce żyje coraz więcej ptaków. Wg Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych...

W lasach w Polsce żyje coraz więcej ptaków. Wg Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych liczebność gatunków leśnych wzrosła w ciągu ostatnich 14 lat o 25 proc. To dowód na to, że przyjęty w Polsce model gospodarki leśnej udanie łączy różne funkcje lasu - od gospodarczej, poprzez społeczną aż do ekologicznej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Powszechnie uważa się, że ptaki są bardzo dobrymi gatunkami wskaźnikowymi jakości  środowiska życia człowieka. Zmiany ilościowe i jakościowy w populacjach ptaków  w skali regionalnej, krajowej, kontynentalnej oraz globalnej  wskazują, czy jakość środowiska  poprawia się, jest stabilna lub ulega pogorszeniu. Rejestracja tych zmian możliwa jest dzięki prowadzeniu systematycznego monitoringu  ptaków na wybranych powierzchniach próbnych.

Pierwszym krajem na świecie, który podjął w 1966 roku tą formę monitorowania jakości środowiska życia człowieka i stanu środowiska przyrodniczego jest Wielka Brytania. W Polsce Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych (MPPL) prowadzony wg europejskich standardów  funkcjonuje od  2000 roku. Jego cel to określenie  zmian liczebności  dla ponad 100 gatunków pospolitych ptaków lęgowych Polski.


Na koniec każdego roku ukazuje się raport, wydany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, podsumowujący wyniki opisywanego wyżej MPPL. Wynika zeń, że wskaźnik liczebności pospolitych ptaków leśnych od 14 lat wykazuje ciągłą tendencje wzrostową. Wg autorów raportu liczebność gatunków leśnych wzrosła w tym okresie przeciętnie o 25 proc.

Z kolei wg Monitoringu Ptaków Mokradłowych (MPM) wskaźnik zmian liczebności w okresie 2007 - 2013 wykazuje spadek o 10 proc. gatunków wodno-błotnych. Znacznie gorzej wygląda sytuacja w przypadku ptaków krajobrazu rolniczego. W tym środowisku liczebność ptaków spadła w ciągu 14 lat aż o prawie 20 proc. Jeżeli takie tempo spadku liczebności utrzyma się, za kilkadziesiąt lat nad polskimi polami nie będzie śpiewów skowronka, co będzie efektem modelu prowadzenia współczesnej gospodarki rolnej.

Oprócz MPPL-u leśnicy wykonują m.in.: Monitoring Ptaków Drapieżnych, Monitoring Flagowych Gatunków Ptaków, Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych itp. Wszystkie w/w formy monitoringu są bardzo ważnym narzędziem – oficjalnie stosowanym przez Generalną Inspekcję Ochrony Środowiska  - w określaniu stanu środowiska kraju.

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0
2014-02-19 10:40:17, napisał: edkar

Zgadzam się z tym że jest więcej ptaków drapieżnych ale innych gatunków jest o wiele mniej.Od dobrych kilku lat nie widziałem kuropatw ,mniej jest sikorek ubogich a nawet szpaków i wróbli.Skowronek tez jest wyjątkowym okazem.


2014-02-06 22:57:55, napisał: Gość

Mało fair jest całkowite pominięcie w tekście Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które - na zlecenie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska - koordynuje Monitoring Ptaków Polski, czyli kilkanaście programów poświęconych pojedynczym gatunkom lub ich grupom. Oczywiście nie byłoby tego programu bez osób prowadzących liczenia (wśród których są również leśnicy, ale też przedstawiciele wielu innych zawodów), ale warto zachować dziennikarską rzetelność. Tak jak ktoś wcześniej napisał, warto również podać źródło, gdzie podano, że opisana sytuacja dotyczy konkretnego regionu (warmińsko-mazurski region ornitologiczny).


2014-02-06 15:13:48, napisał: Gość

Ten artykuł to nieprecyzyjna przeróbka tekstu ze strony Lasów Państwowych. Należałoby zajrzeć do oryginału artykułu pod tym linkiem: http://www.lasy.gov.pl/zakladki/aktualnosci/w-lasach-coraz-wiecej-ptakow Jest tam napisane m. in. W MPPL-u aktywny udział biorą również leśnicy z warmińsko mazurskiego regionu ornitologicznego. Na 29 uczestników w regionie aż 9 z nich, czyli prawie 1/3 to pracownicy Lasów Państwowych. Obszar tego regionu pokrywa się w około 80 proc. z granicami RDLP Olsztyn. Oprócz MPPL-u leśnicy współuczestniczą w wykonywaniu m.in.: Monitoringu Ptaków Drapieżnych, Monitoringu Flagowych Gatunków Ptaków, Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych itp. pzdr


2014-02-06 13:24:53, napisał: Gość

co to za bzdury!


2014-02-05 07:43:38, napisał: Gość

Nie jest prawdą, że to leśnicy wykonują ww. badania monitoringowe. Owszem, pewnie wśród setek ornitologów, którzy się tym zajmują są i leśnicy, ale robią to jako osoby prywatne. Równie dobrze można napisać "oprócz MPPL-u nauczyciele wykonują..."Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl