| Autor: redakcja1

Trufle w Polsce

Dopiero kilka lat temu naukowcy potwierdzili występowanie trufli w Polsce. Jak informują Lasy Państwowe, jedna z odmian tego rzadkiego grzyba – trufla letnia - występuje na terenach Niecki Nidziańskiej.

Trufle w Polsce

Trufle w Polsce

Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa prowadzi unikalne w skali kraju badania nad występowaniem trufli w Polsce. W ramach tych badań powstały pierwsze mikoryzowane owocnikami trufli letniej sadzonki drzew liściastych: dębów, buków, grabów i leszczyny. Następnie sadzonki trafiły na specjalnie przygotowane plantacje, gdzie za kilka lat będzie można zbierać owocniki. Swoją wiedzą na temat trufli dzieli się w wydanym przez Lasy Państwowe filmie „Trufle w Polsce” w reżyserii Michała Ogrodowczyka.
 

Ekipa filmowa wyruszyła na wyprawę do tych polskich lasów, gdzie potwierdzono występowanie trufli letniej (to jeden z 30 gatunków tych grzybów rosnących w Europie). Czasami owocniki rosną tak płytko pod ziemią, że można je dostrzec gołym okiem. Widzowie poznają warunki korzystne do rozwoju tych grzybów, zobaczą jak przygotować uprawę. Wyruszą również w podróż do przeszłości, aby dowiedzieć się, co pisali o tych „czarnych diamentach” kronikarze, naukowcy i poeci. I dlaczego już w zamierzchłych czasach trufli mogli spróbować tylko nieliczni.
 

Trufla jest grzybem, którego owocniki wyrastają pod ziemią na głębokości ok. 10-20 cm. Są niezwykle aromatyczne. To właśnie przez bardzo intensywny zapach i specyficzny smak różne odmiany trufli są cenione w kuchni. Szczególnie pożądane przez kucharzy są trufle białe i czarne, występujące w cieplejszym klimacie Włoch, Francji czy Hiszpanii. Jeżeli do niezwykłego aromatu dodamy jeszcze rzadkie występowanie i nieprzewidywalność zbioru, to wiadomo już skąd się biorą horrendalne ceny trufli na aukcjach.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!