Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Trufle w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Dopiero kilka lat temu naukowcy potwierdzili występowanie trufli w Polsce. Jak informują Lasy...

Dopiero kilka lat temu naukowcy potwierdzili występowanie trufli w Polsce. Jak informują Lasy Państwowe, jedna z odmian tego rzadkiego grzyba – trufla letnia - występuje na terenach Niecki Nidziańskiej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Trufle w Polsce

Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa prowadzi unikalne w skali kraju badania nad występowaniem trufli w Polsce. W ramach tych badań powstały pierwsze mikoryzowane owocnikami trufli letniej sadzonki drzew liściastych: dębów, buków, grabów i leszczyny. Następnie sadzonki trafiły na specjalnie przygotowane plantacje, gdzie za kilka lat będzie można zbierać owocniki. Swoją wiedzą na temat trufli dzieli się w wydanym przez Lasy Państwowe filmie „Trufle w Polsce” w reżyserii Michała Ogrodowczyka.
 

Ekipa filmowa wyruszyła na wyprawę do tych polskich lasów, gdzie potwierdzono występowanie trufli letniej (to jeden z 30 gatunków tych grzybów rosnących w Europie). Czasami owocniki rosną tak płytko pod ziemią, że można je dostrzec gołym okiem. Widzowie poznają warunki korzystne do rozwoju tych grzybów, zobaczą jak przygotować uprawę. Wyruszą również w podróż do przeszłości, aby dowiedzieć się, co pisali o tych „czarnych diamentach” kronikarze, naukowcy i poeci. I dlaczego już w zamierzchłych czasach trufli mogli spróbować tylko nieliczni.
 

Trufla jest grzybem, którego owocniki wyrastają pod ziemią na głębokości ok. 10-20 cm. Są niezwykle aromatyczne. To właśnie przez bardzo intensywny zapach i specyficzny smak różne odmiany trufli są cenione w kuchni. Szczególnie pożądane przez kucharzy są trufle białe i czarne, występujące w cieplejszym klimacie Włoch, Francji czy Hiszpanii. Jeżeli do niezwykłego aromatu dodamy jeszcze rzadkie występowanie i nieprzewidywalność zbioru, to wiadomo już skąd się biorą horrendalne ceny trufli na aukcjach.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Spadek cen jaj konsumpcyjnych
 • Spadek cen jaj konsumpcyjnych

  Wraz z odbudową podaży jaj na rynku UE, w pierwszych miesiącach 2018 roku notowano obniżkę cen zbytu jaj w Polsce.
 • Sytuacja na rynku ziemniaka w Polsce
 • Sytuacja na rynku ziemniaka w Polsce

  Sekretarz stanu Jacek Bogucki i główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski przestawili dziś informacje o sytuacji na rynku ziemniaka w Polsce.
 • Samorząd rolniczy na temat stosowania miedzi jako substancji czynnej
 • Samorząd rolniczy na temat stosowania miedzi jako substancji czynnej

  W związku z prowadzonym przez Komisję Europejską procesem ponownej autoryzacji zezwolenia na miedź jako substancji czynnej, który jest obecnie w toku i zostanie zakończony przed styczniem 2019 r.,...
 • Krajowe spożycie drobiu
 • Krajowe spożycie drobiu

  Bilansowe spożycie mięsa drobiowego w Polsce w 2017 r. zostało ocenione na 30 kg na mieszkańca względem 29,2 kg na mieszkańca w 2016 r., co oznacza wzrost o 2,7%.
 • Rekordowa wartość eksportu produktów mleczarskich
 • Rekordowa wartość eksportu produktów mleczarskich

  Jak wynika ze wstępnych danych MF (za MRiRW) w 2017 r. z Polski na rynki zagraniczne wyeksportowano produkty mleczarskie o wartości 1,97 mld EUR, tj. większej o 33% niż w 2016 r. i o 8% od...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl