Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Trufle w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Dopiero kilka lat temu naukowcy potwierdzili występowanie trufli w Polsce. Jak informują Lasy...

Dopiero kilka lat temu naukowcy potwierdzili występowanie trufli w Polsce. Jak informują Lasy Państwowe, jedna z odmian tego rzadkiego grzyba – trufla letnia - występuje na terenach Niecki Nidziańskiej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Trufle w Polsce

Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa prowadzi unikalne w skali kraju badania nad występowaniem trufli w Polsce. W ramach tych badań powstały pierwsze mikoryzowane owocnikami trufli letniej sadzonki drzew liściastych: dębów, buków, grabów i leszczyny. Następnie sadzonki trafiły na specjalnie przygotowane plantacje, gdzie za kilka lat będzie można zbierać owocniki. Swoją wiedzą na temat trufli dzieli się w wydanym przez Lasy Państwowe filmie „Trufle w Polsce” w reżyserii Michała Ogrodowczyka.
 

Ekipa filmowa wyruszyła na wyprawę do tych polskich lasów, gdzie potwierdzono występowanie trufli letniej (to jeden z 30 gatunków tych grzybów rosnących w Europie). Czasami owocniki rosną tak płytko pod ziemią, że można je dostrzec gołym okiem. Widzowie poznają warunki korzystne do rozwoju tych grzybów, zobaczą jak przygotować uprawę. Wyruszą również w podróż do przeszłości, aby dowiedzieć się, co pisali o tych „czarnych diamentach” kronikarze, naukowcy i poeci. I dlaczego już w zamierzchłych czasach trufli mogli spróbować tylko nieliczni.
 

Trufla jest grzybem, którego owocniki wyrastają pod ziemią na głębokości ok. 10-20 cm. Są niezwykle aromatyczne. To właśnie przez bardzo intensywny zapach i specyficzny smak różne odmiany trufli są cenione w kuchni. Szczególnie pożądane przez kucharzy są trufle białe i czarne, występujące w cieplejszym klimacie Włoch, Francji czy Hiszpanii. Jeżeli do niezwykłego aromatu dodamy jeszcze rzadkie występowanie i nieprzewidywalność zbioru, to wiadomo już skąd się biorą horrendalne ceny trufli na aukcjach.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl