| Autor: redakcja1

Las w czterech odsłonach

Uczniowie z integracyjnej szkoły podstawowej w Biłgoraju przez cały ubiegły rok uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez leśników z Nadleśnictwa Biłgoraj (RDLP w Lublinie).

Las w czterech odsłonach
„Las bez barier” to projekt, podczas którego 35 dzieci brało udział w wyprawach do lasu. Uczniowie uczestniczyli w specjalnych zajęciach w terenie. To właśnie podczas tych wypraw poznawali las w czterech odsłonach – wiosną, latem, jesienią i zimą.
 
Podczas, pierwszej, wiosennej wyprawy uczestnicy wraz z leśnikami odwiedzili szkółkę leśną, gdzie pokazano drogę „od nasionka do sadzonki”. Uczniowie, w ramach akcji „1000 drzew na minutę”, mieli okazję własnoręcznie posadzić drzewa. Dzieci przekonały się, że wbrew pozorom prawidłowe posadzenie drzewa wcale nie jest proste.
 
W czasie letniej wyprawy leśnicy w nowoczesnej formie przybliżali dzieciom las poprzez zmysły zapachu, słuchu i wzroku. Dodatkowo uczestnicy wycieczki aktywnie spędzili czas w parku linowym oraz spacerując wzdłuż zalewu i po pięknej Puszczy Solskiej.
 
Jesienna wyprawa dzieci, to była możliwość sprawdzenia, ile urosły posadzone przez nich drzewka. Następnie poznały dary jesiennego lasu, w tym grzyby. Przekonali się również, że nie wszystkie owoce leśne są słodkie, czego najlepszym przykładem były borówki brusznice i żurawina.
 
Czwarta, zimowa odsłona wycieczek była okazją do wsłuchania się i obserwowania, jak las szykuje się do najtrudniejszego okresu podczas roku. Wyjazd był również możliwością pokazania, że las jest miejscem odpoczynku i rekreacji. Leśnicy przypomnieli uczestnikom zasady zachowania się w lesie, aby nie przeszkadzać przyrodzie i jej dzikim mieszkańcom.
 
Leśnicy z Nadleśnictwa Biłgoraj od dłuższego czasu współpracują z miejscową szkołą. Jak zapewniają w tym roku nadal będą prowadzili zajęcia, tak aby dzieci miały stały kontakt z lasem.


Tagi:
źródło: