Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Leśne mrożonki czekają w banku genów

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Leśnym Banku Genów Kostrzyca już jest przechowywanych 1142 zasoby genowe. Obecnie trwają...

W Leśnym Banku Genów Kostrzyca już jest przechowywanych 1142 zasoby genowe. Obecnie trwają dalsze prace nad archiwizowaniem okazów zielnikowych roślin Puszczy Białowieskiej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbierany w banku materiał jest przechowywany i kontrolowany przez specjalistów w Pracowni Kriokonserwacji. Zasoby genowe są przechowywane w zbiornikach kriogenicznych wypełnionych ciekłym azotem w temperaturze -196ºC lub jego oparach w temperaturze ok. -150ºC.
 
W takich warunkach są przechowywane zasoby genowe gatunków roślin drzewiastych ze szczególnym uwzględnieniem gatunków biocenotycznych, nieregularnie obradzających, ginących bądź zagrożonych.
 
Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie gatunki mogą być przechowywane w takiej samej temperaturze. Zanim nasiona trafią do zbiorników, należy poznać stopień ich wrażliwości na odwodnienie oraz minusowe temperatury.
 
Większość gatunków drzew leśnych w Polsce wytwarza nasiona, które mogą być podsuszane do dość niskich poziomów wilgotności (nawet do 5 proc.) i nie są wrażliwe na temperatury poniżej 0ºC, a nawet na temperatury kriogeniczne. Takie nasiona zaliczane są do kategorii orthodox. Do tej kategorii należą m.in. nasiona świerka pospolitego, sosny zwyczajnej i jodły pospolitej.
 
Jednak niektóre gatunki drzew i krzewów leśnych wytwarzają nasiona wrażliwe na niskie temperatury i podsuszanie (należą one do kategorii suborthodox). Wśród tych bardziej wrażliwych gatunków należy wymienić np. nasiona buka zwyczajnego.
 
Do największych wrażliwców należą dęby – szypułkowy i bezszypułkowy. Nasiona te (należące do kategorii recalcitrant) obumierają, kiedy ich wilgotność spadnie poniżej 40 proc.
 
Jeżeli jednak procesy przygotowania nasion do przechowania długoterminowego przeprowadza się umiejętnie, wówczas przechowywane w chłodniach nasiona będą charakteryzowały się kilkuletnim wysokim poziomem żywotności.
 
W Pracowni Kriokonserwacji od 2014 r. był realizowany również projekt zachowania nasion jesionu i wiązów - górskiego, pospolitego i szypułkowego. Projekt ten miał na celu ochronę siedlisk jesionowo-wiązowych.
 
Zamieranie tych gatunków zaobserwowano w połowie lat 90. XX wieku. Chorobą zostały dotknięte drzewa w Polsce, w Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech i Norwegii.
 
Po badaniach ustalono, że drzewa niszczyły choroby wywołane przez grzyby m.in. Hymenoscyphus fraxineus i Ophiostoma novo-ulmi.
 
Patogeny te sprawiają, że proces obumierania jesionów i wiązów z lasów w ostatnich kilkudziesięciu latach jest dynamiczny. Wprawdzie grzybnia patogenu żyje zwykle jeden rok, to liście z chorych drzew więdną, schną i opadają.
 
W ramach projektu wyszukiwano zdrowe drzewa, następnie zbierano z nich nasiona i deponowano w temperaturach kriogenicznych. Materiał genetyczny będzie służył w przyszłości do poznania poziomu zmienności i zróżnicowania genetycznego, które mają znaczenie dla zdolności adaptacyjnych gatunków oraz do znalezienia w populacjach drzew o genotypie odpornym na patogeny oraz określenie możliwości zwalczenia patogenów za pomocą termoterapii i krioterapii nasion porażonych patogenami.
 
Nasiona tych gatunków drzew są przechowywane w temperaturach -10°C i -150°C., do momentu ustąpienia choroby lub do opracowania skutecznych metod zwalczania przyczyn zamierania wiązów i jesionów.
 
Natomiast w ubiegłym roku rozpoczęła się realizacja projektu „Identyfikacja molekularna (barkodowanie) oraz bankowanie DNA wybranych gatunków roślin z terenu Puszczy Białowieskiej”.
 
Projekt będzie trwał do 2020 r. i zakłada pozyskanie fragmentów tkanek, okazów zielnikowych oraz nasion najcenniejszych roślin z terenu Puszczy Białowieskiej. Próbki nasion zostały zdeponowane w chłodniach w temperaturze -10°C oraz -20°C, a także w temperaturach kriogenicznych (ciekły azot). Z tkanek rzadkich i zagrożonych wyginięciem roślin izolowany będzie DNA, czyli nośnik informacji genetycznej, który posłuży m.in. do identyfikacji poszczególnych gatunków w przyszłości.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Maj na działce, w ogrodzie i w sadzie...
 • Maj na działce, w ogrodzie i w sadzie...

  Maj to zdaniem wielu osób najpiękniejszy miesiąc w roku. Nazwa miesiąca pochodzi od łacińskiej nazwy Maius. Określenie "maić" w języku polskim znaczy tyle samo - co stroić. Maj to również...
 • Do Targów POLAGRA-PREMIERY zostało już tylko 7 dni!
 • Do Targów POLAGRA-PREMIERY zostało już tylko 7 dni!

  Sezon spotkań dla rolników w 2018 roku otworzą Międzynarodowe Targi Rolnicze POLAGRA-PREMIERY, które odbędą się w Poznaniu już po raz siódmy.
 • Klony Bartka gotowe do podróży
 • Klony Bartka gotowe do podróży

  Do Nadleśnictwa Daleszyce (RDLP w Radomiu) właśnie dotarły sadzonki dębów, a dokładnie klony wiekowego Bartka.
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów

  W Leśnym Banku Genów Kostrzyca już jest przechowywanych 1142 zasoby genowe. Obecnie trwają dalsze prace nad archiwizowaniem okazów zielnikowych roślin Puszczy Białowieskiej.
 • Zaprawianie nasion
 • Zaprawianie nasion

  Zaprawianie nasion jest jedną z najstarszych metod ochrony młodych siewek roślin przed szkodnikami i chorobami.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl