Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Na ratunek migrującym żółwiom błotnym

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Leśnicy apelują o rozważną jazdę, właśnie teraz przypada okres migracji żółwi...

Leśnicy apelują o rozważną jazdę, właśnie teraz przypada okres migracji żółwi błotnych, gatunku narażony na wyginięcie.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Żółw błotny (Emys orbicularis) jest jedynym żółwiem naturalnie występującym w Polsce. Został objęty ścisłą ochroną już w 1935 r., jest wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek narażony na wyginięcie. Podlega również dyrektywie siedliskowej w zakresie ochrony siedlisk naturalnych rzadkich gatunków flory i fauny.

Dla zachowania populacji, w rejonie Poleskiego Parku Narodowego, Lasów Sobiborskich i w okolicach Chełma regularnie wykonywane są czynności ochronne. Jednak żółw podczas migracji może przejść w inne miejsca, dlatego niewykluczone jest jego pojawienie się w innych rejonach. Żółw błotny  jest gatunkiem niezwykle cennym, szczególnie dla lubelskich leśników, gdyż  najliczniej występuje na terenie Lubelszczyzny. Na terenie RDLP w Lublinie istnieje 21 stref ochronnych dla tego gatunku.

Gady te podejmują okresowe migracje, które zazwyczaj nie są odległe od stałych miejsc ich bytowania. Przemieszczanie związane jest głównie z okresem zakończenia hibernacji i zajmowaniem stałych obszarów aktywności, prowadzeniem   godów, okresem składania jaj oraz powrotem do miejsc hibernacji. 

Żółw błotny może prowadzić całodobową aktywność, w zależności od uwarunkowań klimatycznych oraz środowiskowych, a związaną głównie z temperaturą wody, powietrza, stopniem nasłonecznienia i najprawdopodobniej obecnością nocnych drapieżników. Przeprowadzone w Polsce obserwacje wskazują na dzienną aktywność żółwi

Leśnicy apelują nie tylko o rozważną jazdę, ale także zgłaszanie informacji do najbliższego nadleśnictwa lub do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z podaniem lokalizacji, jeśli gdzieś zostanie zauważony żółwi błotny.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl