Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Piękne, ale niebezpieczne...

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Polsce występuje co najmniej kilkadziesiąt gatunków roślin zawierających związki...

W Polsce występuje co najmniej kilkadziesiąt gatunków roślin zawierających związki chemiczne, silnie oddziałujące na ludzki organizm.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Do zatrucia, jak napisał Grzegorz Okołów w artykule ” „Uwaga, trucizna!”, dochodzi po zjedzeniu nieodpowiednich owoców, wskutek pomylenia gatunków lub przedawkowania preparatów ziołowych. Tak, przedawkowania, ponieważ wiele roślin, nawet śmiertelnie trujących, służy jako surowiec zielarski.
 
Na szczęście, tylko w niewielu wypadkach przyczyną gwałtownej reakcji organizmu może być dotknięcie niebezpiecznej rośliny. Przykładem może być barszcz Sosnowskiego, którego sok - w obecności światła słonecznego - wywołuje głębokie oparzenia skóry. Ale już mało kto wie, że nawet sok hodowanych w ogródkach narcyzów może spowodować podrażnienia skóry.
 
Jedna z najwcześniej kwitnących roślin to wawrzynek wilczełyko - jest wielką trucizną – mówił Grzegorz Okołów. Zawiera sporo związków chemicznych, w tym związki kumarynowe, atakujące układ pokarmowy, ośrodkowy układ nerwowy, nerki, układ krążenia i inne. Do nieszczęścia dochodzi po spożyciu owoców, przy czym dawka zabójcza dla dziecka to dziesięć wawrzynkowych jagód. Jedna trzecia zatruć tą rośliną jest śmiertelna.
 
Jeszcze bardziej toksyczny od wawrzynka jest pokrzyk wilcza jagoda. Do zatrucia dorosłej osoby wystarczy dziesięć jej jagód, śmierć dziecka spowodują już cztery. Owoce zawierają przede wszystkim atropinę – substancję silnie trującą, powszechnie stosowaną w diagnostyce okulistycznej do rozszerzania źrenic.
 
Śmiertelnie trujący jest szalej jadowity, zwany cykutą, rosnący na brzegach wód, w rowach, na torfowiskach. Co prawda, nie ma owoców, które by w szczególny sposób zachęcały do spożycia, a niebezpieczna okazuje się głównie łodyga i kłącze, ale i tak zdarzają się bardzo ciężkie zatrucia tą rośliną.
 
Gatunki trujące znajdziemy też wśród efektownie kwitnących kwiatów wiosennych. Na czele z konwalią majową, której wszystkie części zawierają  zestaw działających   nasercowo glikozydów, które w skutek przedawkowania mogą spowodować śmierć. Dla dzieci niebezpieczne jest już  kilka jagód. Do zatruć może dojść także po spożyciu liści konwalii, które bywają mylone z liśćmi czosnku niedźwiedziego.
 
Silne właściwości trujące ma też, zakwitająca na początku lata, naparstnica zwyczajna. Autor przypomina, że zawiera wiele substancji o działaniu nasercowym, których działalnie może wzmocnić interakcję z innymi lekami lub zakłócić funkcjonowanie organizmu.

Substancje trujące zawiera też wiele leśnych krzewów, w tym także te sadzone w parkach i ogrodach w celach dekoracyjnych. Na przykład cis. Trujące jest całe drzewo z wyjątkiem czerwonej osnówki otaczającej nasionko. Ptaki zjadają ją, a wydalają niestrawione nasiona.
 
Trucizny mają przede wszystkim chronić rośliny przed zjedzeniem, odstraszać ich potencjalnych amatorów. Na ogół tak się dzieje, ale zawsze znajdzie się jakiś odmieniec. I tak wilczomlecz sosnka, obdarzony przez naturę białym, trującym sokiem, przez większość roślinożerców omijany jest szerokim łukiem. Ale już dla bajecznie kolorowej gąsienicy zmrocznika wilczomlecza to jedna z podstawowych roślin żywicielskich.
 
Niektórym roślinom trucizny zapewniają przestrzeń życiową. Znane są tzw. pustynie piołunowe. Ze względu na produkowane przez bylicę piołun substancje chemiczne nie wyrośnie tam żadna inna roślina. A piołun, zwany absyntem, pomimo zastosowania zarówno w medycynie ludowej, lecznictwie, jak i produkcji trunków, może spowodować u człowieka zatrucia.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Czas wyruszyć do lasu, nadeszła wiosna
 • Czas wyruszyć do lasu, nadeszła wiosna

  Już rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Warto wybrać się do lasu, aby poszukać pierwszych oznak tej pory roku.
 • Leśnicy znaleźli konające bieliki
 • Leśnicy znaleźli konające bieliki

  Leśnicy z Nadleśnictwa Tomaszów (RDLP w Lublinie) 16 lutego znaleźli osłabione bieliki, które nie mogły wzbić się w powietrze. To kolejny w tym roku przypadek zatrucia tych chronionych ptaków...
 • Zakwitły pierwsze oznaki wiosny
 • Zakwitły pierwsze oznaki wiosny

  Chociaż zima nadal trwa to, gdy tylko słońce mocniej przygrzeje, od razu można zauważyć pierwsze, niepewne zwiastuny wiosny. Przyroda powoli wkracza w czas przedwiośnia.
 • Dbajmy o przyrodę przez cały rok!
 • Dbajmy o przyrodę przez cały rok!

  W spotkaniu, które odbyło się 20 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Środowiska z inicjatywy prof. Jana Szyszko, wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i średnich z powiatu węgrowskiego -...
 • Lasy dla parków narodowych
 • Lasy dla parków narodowych

  Łącznie 112 mln zł w ciągu ostatnich dwóch lat otrzymały parki narodowe w Polsce. Spore wsparcie trafiło do sąsiadujących z nadleśnictwami RDLP w Krośnie dwóch parków z podkarpackiego:...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl