Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Pożary zagrażają lasom

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Kolejny długi majowy będzie ciepły i słoneczny. Niestety, to oznacza, że w lasach będzie...

Kolejny długi majowy będzie ciepły i słoneczny. Niestety, to oznacza, że w lasach będzie jeszcze bardziej sucho. Już teraz jest średnie zagrożenie pożarowe, lecz kilka dni bez deszczu jeszcze bardziej obniży wilgotność ściółki. Tym bardziej należy pamiętać o niepalenie w lesie ognia.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ze statystyk Wydziału Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej LP wynika, że od początku roku lasy administrowane przez LP płonęły niemal tysiąc razy. Najwięcej pożarów wybuchło w kwietniu, aż 523, łącznie spłonęło wtedy 183 ha lasów.
Wprawdzie maj był spokojniejszym miesiącem, jednak to nie oznacza, że lasy nie płonęły. W tym miesiącu leśnicy i strażacy musieli interweniować 365 razy, ogień zniszczył niemal 70 ha lasów.
Łącznie od początku roku wybuchło 975 pożarów, a zniszczeniu uległo niemal 272 ha lasów. Dla porównania, w ubiegłym roku w tym samym okresie tereny leśne płonęły 510 razy.
Okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza nadleśniczy, przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10 proc.
Natomiast z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że od marca lasy, bez względu na rodzaj własności, ogień niszczył 3147 razy. W ubiegłym roku w tym samym okresie (marzec-maj) zanotowano 1416 pożarów.
Niestety, nadal umyślne podpalenia często są przyczyną wybuchu pożaru. W aż 39 proc. to celowe działanie człowieka przyczyniło się do tragedii.
Lasy Państwowe chcą zminimalizować rozmiar szkód, które powstają podczas pożaru, inwestują w system monitorowania terenów zalesionych. W skład tego systemu wchodzą również wieże obserwacyjne. Obecnie na terenie lasów znajduje się 665 wież, w tym 256 to telewizyjne punkty obserwacyjne. To właśnie z tych leśnych bocianich gniazd wykryto 290 pożarów, najwięcej na terenie RDLP w Radomiu (46 proc.).
Warto dodać, że w systemie przeciwpożarowym LP znajdują się także śmigłowiec, siedem samolotów patrolowych oraz 34 samoloty gaśnicze.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl