| Autor: redakcja1

Resort rolnictwa na temat działań związanych z ASF

W kwestii dotyczącej odstrzału dzików, odstrzał sanitarny realizowany jest w sposób ciągły od 2016 w oparciu o rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików (Dz. U. poz. 229) oraz w oparciu o rozporządzenia Powiatowych Lekarzy Weterynarii lub Wojewodów.

Resort rolnictwa na temat działań związanych z ASF
W marcu br. Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do właściwych wojewódzkich lekarzy weterynarii z prośbą o wydanie przez właściwych miejscowo powiatowych lekarzy weterynarii rozporządzeń w sprawie odstrzału sanitarnego dzików. Powiatowi lekarze weterynarii na bieżąco, analizując sytuację epizootyczną w zakresie afrykańskiego pomoru świń, wydają rozporządzenia nakazujące poszczególnych kołom łowieckim wykonanie odstrzału określonej liczby dzików na danym terenie.
 
Jednocześnie w celu usprawnienia wykonywania odstrzału sanitarnego dzików na obszarach zagrożonych ASF opracowano i przyjęto ustawę z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Ustawa w dniu 2 sierpnia br. została podpisana przez Prezydenta RP i skierowano do publikacji.
 
Redukcja pogłowia dzików jest prowadzona również w ramach planowej gospodarki łowieckiej. Ponadto w związku z obecna sytuacja epizootyczną, w porozumieniu z resortem rolnictwa, celem usprawnienia zwalczania ASF na terytorium kraju Minister Środowiska wydał następujące akty prawne:
  • rozporządzenie zmieniające rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (Dz. U. poz. 1487);
  • rozporządzenie zmieniające rozporządzenie Ministra Srodowiska z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych (Dz. U. poz. 1486);
  • rozporządzenie zmieniające rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 31 lipca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (Dz. U. poz. 1485);
  • rozporządzenie zmieniające rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 31 lipca 2017 r. w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych (Dz. U. poz. 1484).
Zmiany, które zostały wprowadzone polegają głównie na:
  • dopuszczeniu do używania noktowizyjnych i termowizyjnych urządzeń optycznych podczas wykonywania polowań na dziki nocą;
  • możliwości odbywania polowań indywidualnych równocześnie z polowaniami zbiorowymi w tym samym obwodzie łowieckim;
  • wyłączeniu dzików pozyskanych podczas odstrzału sanitarnego z ubytków w planach łowieckich czy
  • dopuszczeniu do polowań na dziki przez cały rok.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!