Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Sezon na storczyki trwa

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Maj i czerwiec to sezon na storczyki. Mało kto wie, że możemy je podziwiać także w lasach -...

Maj i czerwiec to sezon na storczyki. Mało kto wie, że możemy je podziwiać także w lasach - najczęściej na śródleśnych łąkach. Sprzyja im stosowane przez leśników ekstensywne użytkowanie łąk i zrównoważona gospodarka leśna.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Storczyki to rośliny niezwykłe. Zimują jako bulwy lub kłącza, a latem wypuszczają liście i pęd z kwiatostanem. Kwiaty o specyficznej budowie pachną lub wręcz śmierdzą - wszystko po to, by zwabić owady i doprowadzić do zapylenia.
 
Pamiętajmy jednak, że te piękne rośliny są chronione i nie należy ich zrywać, ani przekopywać do domowych ogrodów.
 
Storczyki pojawiają się w lasach w maju i czerwcu. To bardzo niezwykłe rośliny – w klimacie Polski nie mogą być nadrzewnymi epifitami, więc są geofitami zimującymi w postaci kłącza lub bulwy przypominającego dłoń (Orchis oznacza rośliny o okrągłych lub jajowatych bulwach). Tłumaczy to niektóre ludowe ich nazwy: kukawka, kukułka, jajka, lisie jajka, boża rączka. Inne nazwy pochodzą od kwiatów, a w zasadzie jednego z płatków wewnętrznego okwiatu, który przekształca się w tzw. warżkę czy powabnię. Jest ona często kolorowym i wzorzystym lądowiskiem zachęcających owady do zapylenia storczyków. Najciekawsza u obuwika pospolitego – przypomina but. Dodatkowo pachnie wanilią z cytryną, przywabiając specyficzne gatunki pszczół, po to by je złapać w chwilową pułapkę. Wszystko oczywiście w celu skomplikowanego u tych roślin zapylenia.
 
Różnorodność form i kolorów storczyków jest ogromna. W Polsce mamy ich 46 gatunków. Wszystkie są chronione. Zagraża im zanik siedlisk, melioracje wodne, a także wykopywanie do ogródków. Warto, będąc w lesie, uważnie przyglądać się poboczom leśnych dróg, śródleśnym polanom – szczególnie w żyznych lasach na wapiennych glebach. Czasem trzeba wejść na wilgotną łąkę i torfowisko. Miejsca te upodobały sobie storczyki. W sprzyjających warunkach mogą ich być setki – jak na łąkach w pobliżu miejscowości Sucha w Puszczy Kozienickiej czy w rezerwatach stepowych i florystycznych w nadleśnictwach Pińczów i Jędrzejów.
 
Storczykom sprzyja niezbyt intensywne użytkowanie śródleśnych łąk. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w wielu nadleśnictwach – m.in. Zwoleniu, Kozienicach, Zagnańsku śródleśne łąki są ekstensywnie użytkowane. Sprzyja im także realizowany przez nadleśnictwa program małej retencji. Wiele gatunków tych pięknych roślin rośnie na dobrze uwilgotnionych łąkach, na których leśnicy zbudowali zastawki, aby zatrzymać wodę. Dlatego mamy łąki gdzie są setki stuplamków.
 
Wszystkie storczyki są chronione. Nie wolno ich zrywać, niszczyć miejsc występowania. Najpiękniej wyglądają w swoim naturalnym środowisku.
 
Jak mówi Adam Jamka, koordynujący działania straży leśnej na terenie RDLP w Radomiu, kara za niszczenie, zrywanie i wprowadzanie do obrotu roślin chronionych może być bardzo wysoka: może to być mandat w wysokości od 20 do 500 zł (na miejscu popełnionego wykroczenia). W rażących przypadkach sąd może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł.
 
Ustawa o ochronie przyrody za handel roślinami chronionymi przewiduje więzienie od 3 miesięcy do 5 lat, a jeśli sprawca działał nieumyślnie - więzienie lub ograniczenie wolności do 2 lat lub grzywnę.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Zmiany w przepisach - Prawo o ruchu drogowym
 • Zmiany w przepisach - Prawo o ruchu drogowym

  4 czerwca br. weszła w życie ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 957). Jej zapisy dotyczą etapowego uruchamiania...
 • Pożary zagrażają lasom
 • Pożary zagrażają lasom

  Kolejny długi majowy będzie ciepły i słoneczny. Niestety, to oznacza, że w lasach będzie jeszcze bardziej sucho. Już teraz jest średnie zagrożenie pożarowe, lecz kilka dni bez deszczu jeszcze...
 • W Polsce wykryto jaja potencjalnie zanieczyszczone fipronilem
 • W Polsce wykryto jaja potencjalnie zanieczyszczone fipronilem

  Z informacji otrzymanych poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) wynika, że partia potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem obranych ze skorupki jaj...
 • Ceny cebuli w Polsce (13.05.2018)
 • Ceny cebuli w Polsce (13.05.2018)

  W okresie od 7 do 13 maja 2018 roku ceny cebuli białej w odniesieniu do poprzedniego tygodnia zmalały.
 • Ceny ziemniaków w Polsce (13.05.2018)
 • Ceny ziemniaków w Polsce (13.05.2018)

  Jak wskazuje analiza danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w dniach od 7 do 13 maja 2018 roku średnia cena ziemniaków w Polsce w stosunku do notowań sprzed tygodnia...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl