Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Sezon na żołędzie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie trwa zbiór żołędzi. Olsztyńscy...

W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie trwa zbiór żołędzi. Olsztyńscy leśnicy planują zebrać na swoje potrzeby 90 ton owoców dębu. Kolejne 30 ton trafi do leśników z Torunia, którzy odbudowują lasy po sierpniowym huraganie.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wprawdzie taka ilość żołędzi robi wrażenie, to łatwo ją wytłumaczyć. Średnio z 1 kg żołędzi leśnikom udaje się wyhodować 125 sztuk sadzonek.

A więc z 90 ton owoców dębu, które olsztyńscy leśnicy zbiorą tej jesieni na własne potrzeby wyhodują  ponad 11 mln małych drzewek.

 
Za dwa, trzy lata te sadzonki trafią ze szkółek leśnych do olsztyńskich lasów. Do lasów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie jest wprowadzanych coraz większa liczba gatunków liściastych. To wynika z prowadzonej przebudowy licznych lasów iglastych. Zmiany w składzie drzewostanów służą zwiększeniu ich odporności.
 
Oczywiście żołędzie, z których ma być wyhodowane kolejne pokolenie dębów, nie pochodzą z miejsc przypadkowych. Zbiór nasion odbywa się w specjalnie do tego celu wyznaczonych fragmentach lasu, które leśnicy nazywają drzewostanami nasiennymi. Drzewostany te wyróżniają się bardzo dobrą jakością i zdrowotnością, co gwarantuje, że sadzonki wyhodowane z żołędzi zebranych w tych lasach będą również silne i zdrowe.
 
Co z żołędziami dzieje się już po ich zebraniu? Na początku, pobierana jest próbka żołędzi i wysyłana do oceny, którą wykonują wyspecjalizowane placówki, czyli Stacje Oceny Nasion. Ocenie podlega zdrowotność nasion oraz tzw. zdolność kiełkowania tzn. określa się procentowo ilość nasion, która skiełkuje w określonej partii.
 
Następnie żołędzie poddawane są spławianiu. Nasiona są umieszczane w  dużym naczyniu (np. beczki) wypełnionego wodą. Ta prosta metoda pozwala na wyłapanie nasion, które są suche lub uszkodzone przez owady, gdyż wypłyną one na wierzch, a nasiona zdrowe opadną na dno.
 
Następnym etapem jest tzw. termoterapia. W specjalnych do tego celu przeznaczonych kotłach, żołędzie przez 2,5 godziny są zanurzone w wodzie o temperaturze 41°C.  Celem tego działania jest zabicie grzybów pasożytniczych, które występują na nasionach.
 
Po przeprowadzeniu spławiania i termoterapii oraz uzyskaniu pozytywnej oceny, żołędzie są gotowe do wysiania w szkółce leśnej jesienią lub przechowania w specjalnych chłodniach, wówczas siew odbywa się wiosną następnego roku.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Do Targów POLAGRA-PREMIERY zostało już tylko 7 dni!
 • Do Targów POLAGRA-PREMIERY zostało już tylko 7 dni!

  Sezon spotkań dla rolników w 2018 roku otworzą Międzynarodowe Targi Rolnicze POLAGRA-PREMIERY, które odbędą się w Poznaniu już po raz siódmy.
 • „Chrobry” nadal walczy
 • „Chrobry” nadal walczy

  Leśnicy z Nadleśnictwa Szprotawa (RDLP w Zielonej Górze) zaczęli wiosenny monitoring dębu „Chrobry”. Od pożaru wiekowego drzewa minęło ponad trzy lata, od tego momentu jest otoczony...
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów

  W Leśnym Banku Genów Kostrzyca już jest przechowywanych 1142 zasoby genowe. Obecnie trwają dalsze prace nad archiwizowaniem okazów zielnikowych roślin Puszczy Białowieskiej.
 • Zaprawianie nasion
 • Zaprawianie nasion

  Zaprawianie nasion jest jedną z najstarszych metod ochrony młodych siewek roślin przed szkodnikami i chorobami.
 • Początek wielkiego sadzenia w lasach
 • Początek wielkiego sadzenia w lasach

  Lada dzień w lasach zacznie się wielkie sadzenie. Prognozy pogody są jednoznaczne. Wiosna w końcu wyszła z cienia, to oznacza, że w lasach rozpoczyna się czas wielkiego sadzenia.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl