| Autor: redakcja1

Szpitale u leśników pomagają zwierzętom

Aż 96 ssaków, ptaków i gadów znalazło w zeszłym roku pomoc w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku koło Lubawy. Do innego „leśnego szpitala” prowadzonego przez Lasy Państwowe – w Dąbrówce niedaleko Olsztyna – leśnicy przyjęli 23 ptaki.

Szpitale u leśników pomagają zwierzętom
Dwa nadleśnictwa - Olsztynek i Olsztyn, które prowadzą ośrodki rehabilitacyjne dla zwierząt podsumowały ubiegły rok. Okazuje się, że do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku (Nadleśnictwo Olsztynek) w 2017 r. trafiło 96 zwierząt.

W zeszłym roku pomoc w leśnym szpitalu prowadzonym przez Nadleśnictwo Olsztynek znalazły również trzy wilki. Dwa już wróciły do lasu, trzeci cały czas przebywa w placówce. Ośrodek w Napromku wyposażony jest w jedyną w północnej Polsce, profesjonalną wolierę do rehabilitacji wilków.Wśród nich były 44 ssaki, m.in. pięć dzików, dziesięć jeży i 15 saren, oraz 50 ptaków, np. trzy myszołowy, cztery jastrzębie i aż 18 bocianów. W gronie pacjentów leśnego ośrodka były także dwa gady. W obu przypadkach chodziło o żółwie.

  Jeden to żółw błotny, który został znaleziony w pobliżu Olsztynka. Ten żółw wrócił do natury. Wypuściliśmy go na Bagnach Nadrowskich, które są zamieszkiwane właśnie przez żółwie błotne – opowiada leśniczy Lech Serwotka, który prowadzi ośrodek w Napromku. – Drugi to żółw żółtolicy, który uciekł komuś z domowej hodowli. On pozostanie w naszym ośrodku. To gatunek obcy, więc nie możemy go wypuścić na wolność.
W ubiegłym roku na wolność wróciło aż 72 pacjentów placówki z Nadleśnictwa Olsztynek.
Natomiast w prowadzonym przez Nadleśnictwo Olsztyn Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce fachowej pomocy udzielono 23 skrzydlatym pacjentom. Najwięcej, bo aż sześć, było wśród nich myszołowów, ale ratowano także bieliki, grubodzioby, orliki krzykliwe, czy jastrzębia gołębiarza. Dzięki pracownikom ośrodka, leśnikom uratowano, a następnie wypuszczono na wolność aż 18 skrzydlatych pacjentów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!