| Autor: redakcja1

Trwa akcja "Choinka-17"

Straż Leśna w całym kraju rozpoczęła akcję „Choinka -17”, celem działania jest ochrona drzewostanów i młodników iglastych oraz roślin gatunków chronionych. Już są pierwsze efekty zwiększonej liczby patroli.

Trwa akcja
Działania strażników mają przyczynić się także do ograniczanie kłusownictwa w lasach, bowiem w tym właśnie okresie do takich przypadków dochodzi najczęściej.
 
- Co roku typujemy obszary, które są poddawane monitoringowi i patrolowaniu przez strażników - mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia RDLP w Krośnie.  - Patrolami obejmujemy zwłaszcza kompleksy leśne w sąsiedztwie wsi i osad. Do działań angażujemy całą Służbę Leśną, ale mamy też nawiązaną współpracę z Policją, Państwową Strażą Łowiecką, Państwową Strażą Rybacką, a także z członkami kół łowieckich, na terenie których będą prowadzone działania.
 
Akcja prowadzona będzie o różnych porach dnia, również w dni wolne od pracy.
 
Efektem ubiegłorocznej akcji było wykrycie dwóch przypadków nielegalnego pozyskania stroiszu i dziewięciu przypadków nielegalnego pozyskania choinek. Strażnicy odnaleźli i zlikwidowali aż 87 wnyków, wykryli jeden przypadek kłusownictwa i sześć przypadków kradzieży drewna. Poza tym 12 osób ukarano za zaśmiecanie lasu i wszczęto 13 postępowań wyjaśniających.
 
W tym roku pracownicy służby leśnej leśnictwa Cisowa (Nadleśnictwo Krasiczyn) już natrafili na zniszczenia w młodniku jodłowym, gdzie nielegalnie pozyskano stroisz. Przy współdziałaniu terenowej służby leśnej również z innych leśnictw oraz Straży Leśnej udało się zatrzymać na gorącym uczynku sprawcę tego procederu.
 
W wyniku prowadzonych czynności wspólnie z funkcjonariuszami policji udało się odzyskać 14 metrów przestrzennych stroiszu jodłowego o wartości rynkowej 1400 zł.
 
- Rzeczywista szkoda powstała w młodniku jodłowym jest obecnie szacowana i może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych - zaznacza Wojciech Zajdel.
 
Akcja „Choinka -17”  potrwa do 27 grudnia. W jej ramach prowadzona będzie też kontrola bazarów i targowisk pod kątem legalności sprzedaży choinek i stroiszu z drzew iglastych.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!