Kategorie
Zobacz również tu
-
Pistacjowy zawrót głowy
2025-04-29 -
Ceny skupu mleka w Polsce
2025-04-29 -
Ceny drobiu w Polsce (20.04.2025)
2025-04-29
Poznaj produkty
-
GIĘCIE
2016-05-05 -
Stacjonarny mieszalnik TMR
2013-08-14 -
Zgrabiarka SIP STAR 1000|30 T
2020-07-23 -
Przyczepa rolnicza PWT11
2013-10-29
Trwają prace nad międzynarodową konwencją o lasach
Dnia 10 czerwca w Warszawie rozpoczęła się pięciodniowa sesja negocjacyjna, której uwieńczeniem będzie podpisanie pierwszej na świecie międzynarodowej konwencji o lasach. Udział w niej biorą przedstawiciele 46 państw europejskich.

Decyzję o rozpoczęciu prac nad prawnie obowiązującymi ustaleniami podjęto w 2007 r. na piątej konferencji ministerialnej w Warszawie.
Głównymi założeniami jest ochrona lasów, promocja zrównoważonej gospodarki leśnej uwzględniającej funkcje ekonomiczne, ekologiczne, społeczne i kulturowe lasów.
- Mamy pięć dni na sfinalizowanie negocjacji i stworzenie całego tekstu konwencji - mówił Jan Heino z Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa Finlandii, przewodniczący Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego ds. Prawnie Wiążącego Porozumienia o Lasach. - Musimy szczegółowo określić, jak poszczególne państwa będą wypełniać wytyczne zawarte w porozumieniu, z czego je finansować - dodał.
Zarówno Jan Heino, jak i reprezentujący Polskę Janusz Zaleski, wiceminister środowiska, podkreślili, że podpisanie konwencji to olbrzymie wyzwanie. – Jeżeli osiągniemy porozumienie, będzie to historyczne osiągnięcie - mówił Jan Heino.
Najważniejszym punktem będzie zapis obligujący sygnatariuszy do przestrzegania zasad zrównoważonego leśnictwa. Szczególny nacisk położony zostanie na gospodarkę wodną w lasach. Jak podkreślił Janusz Zaleski, porozumienie zawierać będzie wszystkie elementy kluczowych konwencji już obowiązujących. – W polskim prawie leśnym nie należy zmieniać niczego, ponieważ my już od dawna przestrzegamy zasad zrównoważonego rozwoju w leśnictwie. Natomiast ustalenia zawarte w konwencji będą ważnym punktem wyjścia w rozpoczynających się pracach nad Narodowym Programem Leśnym – dodał.
Jan Heino podkreślił również, że spotkaniu sprzyja bardzo dobra atmosfera, która pozwala wierzyć, że uczestnicy dojdą do porozumienia w tym tygodniu.
W następnych dniach uczestnicy konferencji odwiedzą szkółkę w Skierdach (Nadleśnictwo Jabłonna), gdzie przywita ich dyrektor generalny LP Adam Wasiak. Następnie obejrzą wystawę zdjęć poświęconą bioróżnorodności w polskich lasach.
Spotkanie zakończy się częścią terenową. W Puszczy Białowieskiej uczestnicy zobaczą jak w Polsce realizowana jest idea zrównoważonej gospodarki leśnej. Goście odwiedzą Rezerwat Pokazowy Żubrów BPN. Poznają sposoby ochrony gatunków zagrożonych w tym jelonka rogacza, zasady gospodarowania w Puszczy Białowieskiej oraz przebudowy drzewostanów. W programie jest również wycieczka leśna kolejką.
