Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wilki powróciły do Puszczy Iłżeckiej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Kolejny rok z rzędu potwierdzono obecność wilczej watahy na terenie Puszczy Iłżeckiej.

Kolejny rok z rzędu potwierdzono obecność wilczej watahy na terenie Puszczy Iłżeckiej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Pierwsze obserwacje wilków na obszarze Pogórza Gór Świętokrzyskich, w nadleśnictwach: Suchedniów i Zagnańsk przeprowadzono w między 2006-2012 r. Prowadząca obserwacje Fundacja SAVE – Wildlife Conservation Fund doliczyła się zaledwie dwóch osobników, przez długi czas nie było widać młodych. Współpracownicy organizacji odnotowali ślady obecności wilków, m.in. tropy, odchody, ślady cieczki czy głosy wilków.
 

W 2012 r. obserwacje rozszerzono na teren Puszczy Iłżeckiej, której przeważająca część znajduje się w zarządzie Nadleśnictwa Starachowice.

Informacje zebrane na podstawie śladów bytowania wilków i stymulacji wycia wskazały, że w badanym kompleksie leśnym zamieszkuje wataha składająca się z co najmniej pięciu wilków, w tym zdolnej do rozrodu samicy.


Obecności wilków w tamtym rejonie została potwierdzona w kolejnych latach. W 2013 r. odnotowano watahę składającą się z czterech dorosłych i trzech młodych osobników. W kolejnych dwóch latach udało udokumentowano występowanie czterech wilków.

Wilki w Puszczy Iłżeckiej pośrednio potwierdzają, że współcześnie prowadzona gospodarka leśna przywraca naturalność lasu, stwarzając bezpieczne warunki bytowania dla dużych drapieżników.

Leśnicy wyjaśniają, że wilki starają się nie krzyżować swoich dróg z drogami człowieka i nie odczuwają potrzeby spotkania. Podczas leśnego spaceru bardziej prawdopodobne jest, że ludzie są obserwowani przez wilka niż to, że będą mieli szansę zobaczyć tego mieszkańca lasu.

Warto pamiętać, że wilki od 1998 r. są zwierzętami podlegającymi ochronie gatunkowej. W uzasadnieniu do tej decyzji, podkreślono pozytywną rolę drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl