Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wiosenny bokser

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zająca widział chyba każdy. Jednak nie każdy wie, jak interesujące jest to zwierzę. Z...

Zająca widział chyba każdy. Jednak nie każdy wie, jak interesujące jest to zwierzę. Z pozoru zwykły, strachliwy szarak, w rzeczywistości, gdy w grę wchodzi przekazanie genów, jest niebywale waleczny i nieustępliwy.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zające (Lepus europaeus) to samotnicy, choć na co dzień nie unikają kontaktów z innymi przedstawicielami własnego gatunku. Jednak większość czasu spędzają w pojedynkę. Są aktywne głównie nocą, dzień przesypiając w kotlinkach, czyli niewielkich zagłębieniach terenu. Wszystko zmienia się w styczniu, kiedy rozpoczyna się okres godowy, czyli parkoty.
 
Wtedy, nawet w ciągu dnia, łatwo zauważyć zgrupowania kilku zajęcy, pozostających w ciągłym ruchu. Kiedy spotykają się dwa samce, zabiegające o względy tej samej partnerki, ujawnia się waleczne serce w zwykle trwożnej piersi. Konkurenci najpierw chodzą to w lewo, to w prawo, cały czas bacznie się obserwując. W ten sposób próbują się sprowokować do wykonania pierwszego ruchu.
 
Gdy któryś nie wytrzyma, zaczyna się prawdziwa wojna, jeńców nikt nie bierze. Samce dobiegają do siebie, stają na tylnych skokach (nogach), a przednimi okładają się z wprawą boksera. Pojedynek trwa, dopóki któryś nie poczuje się pokonany i nie ustąpi. Przegrany odchodzi z niczym, a zwycięzca bierze wszystko. To on przekaże swoje geny.
 
Młode rodzą się po ok. 6 tygodniach ciąży, zwykle w miocie jest od dwóch do pięciu młodych. Aby uniknąć drapieżników są one pozbawione zapachu, a matka karmi je raz dziennie, zwykle w nocy. Po dwóch tygodniach do diety włączają rośliny, a po trzydziestu dniach stają się samodzielne. W ciągu roku zające rodzą 3-4 mioty. Co ciekawe, samica może zajść w ciążę w czasie ciąży. U tego gatunku, superfetacja, czyli dodatkowa ciąża, jest   zjawiskiem powszechnym.

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Wiosenny bokser
 • Wiosenny bokser

  Zająca widział chyba każdy. Jednak nie każdy wie, jak interesujące jest to zwierzę. Z pozoru zwykły, strachliwy szarak, w rzeczywistości, gdy w grę wchodzi przekazanie genów, jest niebywale...
 • Ubój na użytek własny − będą nowe zasady
 • Ubój na użytek własny − będą nowe zasady

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad uproszczeniem zasad dotyczących uboju na użytek własny.
 • Magiczny symbol świąt Bożego Narodzenia
 • Magiczny symbol świąt Bożego Narodzenia

  Zanim choinka stała się nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia, w domach zawieszano gałązki jemioły.
 • Można składać wnioski o pomoc do 20 listopada
 • Można składać wnioski o pomoc do 20 listopada

  W terminie 6 - 20 listopada 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników...
 • Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej
 • Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

  Możliwe jest już składanie wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl