Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wiosna leśnych ludzi

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Mimo że za oknami jeszcze zimowo, to dla leśników już zaczęła się wiosna. To czas pełnej...

Mimo że za oknami jeszcze zimowo, to dla leśników już zaczęła się wiosna. To czas pełnej mobilizacji i przygotowań do odnowień oraz zalesień.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W ramach odnowień są zakładane  nowe uprawy leśne w miejsce drzewostanów wcześniej usuniętych lub zniszczonych klęską żywiołową.

Zalesienia natomiast to posadzenie drzew tam, gdzie ich wcześniej nie było.

 
W 2018 r.  nadleśnictwa na terenie RDLP w Zielonej Górze zaplanowały  obsadzenie powierzchni 3,9 tys. hektarów. Czy to dużo? – Tak. Wyobraźmy sobie boisko do piłki nożnej na Stadionie Narodowym w Warszawie.
 
Lubuscy leśnicy obsadzą w tym roku powierzchnię 5,5 tys. takich boisk. W tym celu przygotowano na szkółkach prawie 30 mln sadzonek drzew leśnych.
 
Aż 90 ha lasu pozostanie do odnowienia w sposób naturalny tzn., że sąsiedni dojrzały drzewostan obsieje przygotowaną do sadzenia powierzchnię, lub młode drzewka z samosiewu wyrosną pod okapem istniejącego drzewostanu.
 
Większość prac odnowieniowych jest realizowana w marcu i kwietniu, rozpoczyna się je od razu po rozmarznięciu gleby. Bywało i tak, że sadzenie rozpoczynano już pod koniec lutego.
 
Sadzeniem zajmą się pracownicy zakładów usług leśnych, natomiast leśniczowie i podleśniczowie nadzorują sposób obchodzenia się z sadzonkami i technikę sadzenia. To bardzo ważne, ponieważ błędy przy zakładaniu uprawy mogą zaważyć na jej dalszych losach.
Najważniejsze jest niedopuszczenie do przesuszenia korzeni sadzonek, dokładne ich wyprostowanie przed posadzeniem oraz szczelne przykrycie ziemią do odpowiedniej wysokości.  

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Zazielenienie – ułatwienia dla rolników
 • Zazielenienie – ułatwienia dla rolników

  Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą rolnikom skorzystanie z odstępstwa od obowiązku zastosowania w roku 2018 jednej z...
 • Początek wielkiego sadzenia w lasach
 • Początek wielkiego sadzenia w lasach

  Lada dzień w lasach zacznie się wielkie sadzenie. Prognozy pogody są jednoznaczne. Wiosna w końcu wyszła z cienia, to oznacza, że w lasach rozpoczyna się czas wielkiego sadzenia.
 • Uwaga zmiany w zazielenieniu – uprawy wiążące azot
 • Uwaga zmiany w zazielenieniu – uprawy wiążące azot

  Od 2018 roku we wszystkich państwach członkowskich obowiązywać zaczęły zmiany w zakresie zazielenienia, co spowodowane jest zmianami wprowadzonymi do rozporządzenia (UE) nr 639/2014. Zmianie...
 • Wiosna leśnych ludzi
 • Wiosna leśnych ludzi

  Mimo że za oknami jeszcze zimowo, to dla leśników już zaczęła się wiosna. To czas pełnej mobilizacji i przygotowań do odnowień oraz zalesień.
 • Zazielenianie – skomplikowane i nieskuteczne
 • Zazielenianie – skomplikowane i nieskuteczne

  Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował 12 grudnia 2017 r. sprawozdanie specjalne nr 21/2017 pt. „Zazielenianie – bardziej złożony system wsparcia dochodów, który nie jest jeszcze...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl