| Autor: redakcja1

Wiosna leśnych ludzi

Mimo że za oknami jeszcze zimowo, to dla leśników już zaczęła się wiosna. To czas pełnej mobilizacji i przygotowań do odnowień oraz zalesień.

Wiosna leśnych ludzi
W ramach odnowień są zakładane  nowe uprawy leśne w miejsce drzewostanów wcześniej usuniętych lub zniszczonych klęską żywiołową.

Zalesienia natomiast to posadzenie drzew tam, gdzie ich wcześniej nie było.

 
W 2018 r.  nadleśnictwa na terenie RDLP w Zielonej Górze zaplanowały  obsadzenie powierzchni 3,9 tys. hektarów. Czy to dużo? – Tak. Wyobraźmy sobie boisko do piłki nożnej na Stadionie Narodowym w Warszawie.
 
Lubuscy leśnicy obsadzą w tym roku powierzchnię 5,5 tys. takich boisk. W tym celu przygotowano na szkółkach prawie 30 mln sadzonek drzew leśnych.
 
Aż 90 ha lasu pozostanie do odnowienia w sposób naturalny tzn., że sąsiedni dojrzały drzewostan obsieje przygotowaną do sadzenia powierzchnię, lub młode drzewka z samosiewu wyrosną pod okapem istniejącego drzewostanu.
 
Większość prac odnowieniowych jest realizowana w marcu i kwietniu, rozpoczyna się je od razu po rozmarznięciu gleby. Bywało i tak, że sadzenie rozpoczynano już pod koniec lutego.
 
Sadzeniem zajmą się pracownicy zakładów usług leśnych, natomiast leśniczowie i podleśniczowie nadzorują sposób obchodzenia się z sadzonkami i technikę sadzenia. To bardzo ważne, ponieważ błędy przy zakładaniu uprawy mogą zaważyć na jej dalszych losach.
Najważniejsze jest niedopuszczenie do przesuszenia korzeni sadzonek, dokładne ich wyprostowanie przed posadzeniem oraz szczelne przykrycie ziemią do odpowiedniej wysokości.  


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!