Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wojsko będzie walczyć z ASF

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Od 2 listopada br. wojsko pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej rozpocznie poszukiwania martwych...

Od 2 listopada br. wojsko pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej rozpocznie poszukiwania martwych dzików w strefach zagrożenia ASF. Na pierwszy rzut żołnierze rozpoczną poszukiwania w województwie podlaskim oraz mazowieckim.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Rozpoczęło się od wniosku Lubelskiej Izby Rolniczej, a następnie podobny apel wystosowało pięciu wojewodów (podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego) o włączenie się sił zbrojnych do walki z afrykańskim pomorem świń. Wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, a od 2 listopada br. żołnierze pod nadzorem lekarzy weterynarii rozpoczęli działania. Nie będzie to jednak walka z dzikami polegająca na przyłączeniu się żołnierzy do polowań. Zadaniem wojska będzie prowadzenie działań mających na celu oszacowanie liczby dzików na terenach poligonów oraz szukanie martwych zwierząt w lasach.
 
W województwie podlaskim poszukiwania odbędą się w pięciu powiatach: białostockim, bielskim, monieckim, siemiatyckim, sokólskim i hajnowskim. Weźmie w nich udział ok. 90 żołnierzy. W województwie mazowieckim poszukiwania odbędą się w powiecie łosickim. Na Mazowszu zaangażowanych będzie ok. 150 osób.
 
Są to działania profilaktyczne, które mają na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania wirusa ASF na terenie Mazowsza. Apelujemy do mieszkańców o wzmożoną ostrożność oraz nieutrudnianie pracy służbom. Szczególnie istotne jest, aby czujność zachowali myśliwi – mówi Ewa Filipowicz, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego.
 
W wytycznych dla Sił Zbrojnych wydanych przez Głównego Lekarza Weterynarii możemy przeczytać, że przygotowania wszystkich działań będzie po stronie powiatowych lekarzy weterynarii. Do ich obowiązków będzie należało przygotowanie dla żołnierzy szczegółowych map terenu oraz określenie miejsca i daty prowadzenia działań. Wszystko to ma być skoordynowane z władzami Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasami Państwowymi tak, aby ustalić miejsca bytowania dzików oraz w celu uniknięcia nałożenia się na ewentualne polowania. W działania te zaangażowana będzie również Straż Graniczna w celu uzgodnienia terminu działania i uprzedzenia grup wykonujących patrole.
 
Grupy poszukiwawcze mają liczyć ok. 50 osób, a w ich skład mają wchodzić w miarę możliwości lekarze weterynarii lub przedstawiciele Lasów Państwowych lub Polskiego Związku Łowieckiego. Wojsko zostało szczegółowo poinformowane jak obchodzić się ze zwłokami lub szczątkami dzików oraz jakie oznaczyć miejsca, w których zostaną znalezione.
 
Kolejny krok po znalezieniu martwych dzików będzie należą już do Inspekcji Weterynaryjnej, która musi pobrać próbki do badań w kierunku ASF. Szczątki zwierząt należy następnie zakopać w dole o głębokości minimalnej 2 metrów, same zwłoki w dole należy zdezynfekować oraz zakopać w sposób uniemożliwiający odkopanie przez dzikie zwierzęta.
 
Wszystkie osoby biorące udział w poszukiwaniu dzików przez 72 godziny mają zakaz wchodzenia do miejsc, w których utrzymywane są świnie.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl