| Autor: redakcja1

Wyruszmy na poziomki

Wśród owoców runa leśnego poziomki budzą największą sympatię, choć rzadko zbierane są w dużych ilościach. Warto jednak latem wybrać się do lasu i posmakować tych owoców.

Wyruszmy na poziomki
Najłatwiej znaleźć poziomki (Fragaria) na poboczach leśnych dróg i polan, w niezbyt gęstych zaroślach i na zboczach na brzegach borów i lasów.
 
Jej wzrostowi i owocowaniu sprzyja odkryta przestrzeń i duże nasłonecznienie, a także użytkowanie tych miejsc – koszenie poboczy dróg i śródleśnych polan, czy coraz rzadszy wypas zwierząt. Ten leśny przysmak lubi też miejsca przy zrębach, a potem przy młodych leśnych uprawach, gdzie posadzono drzewa. Poziomki, które rosną w półcieniu słabiej obradzają i mają mniej aromatyczne, ale nieco większe owoce.
 
Wprawdzie z botanicznego punktu widzenia owoce poziomki to tzw. owoce pozorne, czyli zbiór niełupek osadzonych na mięsistym i soczystym dnie kwiatowym, to i tak nikomu to nie przeszkadza. Poziomkami cieszymy się latem – w okresie wakacji, czasem powtórnie kwitną jesienią, lecz bez słońca nie mają już tak intensywnego zapachu i smaku.
 
W Polsce występują trzy gatunki poziomek. Najczęściej spotykana jest poziomka pospolita (Fragaria vesca), a poziomka twardawa (Fragaria viridis) występuje rzadziej i można ją spotkać raczej w dąbrowach. Trzeci gatunek to poziomka wysoka (Fragaria moschata) spotykanajeszcze rzadziej, w miejscach bardziej wilgotnych. Oprócz miejsca występowania gatunki te różnią się wysokością, szczegółami budowy liści i owoców oraz zdolnością do wytwarzania rozłóg, przez które rozmnażają się wegetatywnie podobnie do truskawek.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: