| Autor: redakcja1

"Zimowy grzyb" - soplówka bukowa

Pod koniec lata w lasach pojawiają się tak powszechnie lubiane grzyby. Wśród nich są także te niecodziennie wyglądające, jak na przykład soplówka bukowa.

Soplówka bukowa to gatunek grzyba, który z wyglądu przypomina zalegający na drzewie śnieg. Owocnik soplówki jest dość duży i nieregularnie owalny, z trzonem, którego gałązki w starszych okazach osiągają grubość nawet 3 cm.

Na zakończeniach gałązek widoczne są pęczki miękkich, cieniutkich i białych kolców, które z wyglądu przypominają sopelki lodu.

 
Tego niestandardowego grzyba możemy zaobserwować w lasach liściastych, od lata do jesieni, głównie na buku, ale również na brzozie i topoli. Poza lasami spotykany jest bardzo rzadko. Preferuje siedliska wilgotne.

Najczęściej rośnie  na obumarłych, przewróconych lub złamanych pniach drzew – taki właśnie okaz sfotografował  Jerzy Wilanowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Szprotawa.

 
Wprawdzie soplówka jest grzybem jadalnym, ale podlega częściowej ochronie. Została ujęta na czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych w Polsce, ze statusem „V”, co oznacza, że jest gatunkiem rzadkim i może wyginąć. Dlatego podczas jesiennego grzybobrania nie należy zbierać tego pięknego grzyba.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!