Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
"Zimowy grzyb" - soplówka bukowa

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pod koniec lata w lasach pojawiają się tak powszechnie lubiane grzyby. Wśród nich są także...

Pod koniec lata w lasach pojawiają się tak powszechnie lubiane grzyby. Wśród nich są także te niecodziennie wyglądające, jak na przykład soplówka bukowa.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Soplówka bukowa to gatunek grzyba, który z wyglądu przypomina zalegający na drzewie śnieg. Owocnik soplówki jest dość duży i nieregularnie owalny, z trzonem, którego gałązki w starszych okazach osiągają grubość nawet 3 cm.

Na zakończeniach gałązek widoczne są pęczki miękkich, cieniutkich i białych kolców, które z wyglądu przypominają sopelki lodu.

 
Tego niestandardowego grzyba możemy zaobserwować w lasach liściastych, od lata do jesieni, głównie na buku, ale również na brzozie i topoli. Poza lasami spotykany jest bardzo rzadko. Preferuje siedliska wilgotne.

Najczęściej rośnie  na obumarłych, przewróconych lub złamanych pniach drzew – taki właśnie okaz sfotografował  Jerzy Wilanowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Szprotawa.

 
Wprawdzie soplówka jest grzybem jadalnym, ale podlega częściowej ochronie. Została ujęta na czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych w Polsce, ze statusem „V”, co oznacza, że jest gatunkiem rzadkim i może wyginąć. Dlatego podczas jesiennego grzybobrania nie należy zbierać tego pięknego grzyba.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl