Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zwolnij jesienią!

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wczesna jesień to okres, gdy liczniejsze stają się wypadki na drogach z udziałem dzikiej...

Wczesna jesień to okres, gdy liczniejsze stają się wypadki na drogach z udziałem dzikiej zwierzyny. Związane jest to przede wszystkim z jej częstszymi migracjami w ciągu doby, ale w dużej mierze odpowiedzialni za te wypadki są nieostrożni kierowcy.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zderzenia z jeleniem czy łosiem bywają też tragiczne w skutkach dla ludzi. Według raportu Śmiertelność zwierząt na drodze w Polsce" w 2009 r. doszło w Polsce do 17 tys. kolizji drogowych z udziałem dzikich zwierząt, z czego ponad tysiąc na Podkarpaciu. W wypadkach tych śmierć poniosło siedem osób.
 
Według danych podkarpackiej Policji wzdarzeniach drogowych z udziałem zwierząt w 2012 r. odnotowano osiem wypadków, w których dziewięć osób zostało rannych, nikt nie zginął, doszło też do 1191 kolizji. Z kolei w 2013 r. w 13 wypadkach 15 osób odniosło obrażenia, a łącznie zanotowano 1219 kolizji. Rok później doszło do 1406 kolizji i siedem wypadków, w których osiem osób było rannych.
 
- Najgorszy w skutkach był  2015 rok, kiedy to w 14 wypadkach z udziałem zwierząt aż 20 osób zostało rannych, liczba kolizji wzrosła do prawie półtora tysiąca, zatem problem narasta! - ostrzega komisarz Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. - W tym roku do 7 października odnotowaliśmy dziewięć wypadków, w których obrażenia odniosło 13 osób, przy łącznej liczbie kolizji sięgającej już 1165.
 
Rzecznik zaznacza jednak, że statystyki policyjne nie wyodrębniają zdarzeń z udziałem zwierząt domowych i dzikich.
 
O skali problemu mówią też ewidencje wypadków zwierzyny prowadzone przez nadleśnictwa. Najwięcej pod kołami samochodów ginie zwierząt drobnych: kun, jeży, borsuków, lisów i zajęcy, ale rozjeżdżane są też chronione bobry, wydry i żbiki. Codziennie ofiarami kierowców stają się sarny, dziki, jelenie i łosie, a nawet żubry.
 
W ciągu minionych pięciu lat śmierć na podkarpackich drogach poniosło także co najmniej dziesięć wilków i dwa rysie. Drapieżniki te ginęły na uczęszczanych drogach krajowych i wojewódzkich. Co ciekawe, jeden ryś padł w okolicy Frysztaka, a więc poza tradycyjnym obszarem występowania.
 
Osobną sprawą są bardzo trudne do wyegzekwowania przez kierowców odszkodowania za straty poniesione w wyniku zderzenia ze zwierzyną. Dlatego warto, zwłaszcza o świcie i o zmierzchu, zachować dużą ostrożność w czasie jazdy przez tereny leśne. Wówczas właśnie dochodzi do największej liczby zdarzeń.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • MŚ w sprawie szkód wyrządzanych przez zwierzęta: muflona, kormorana, żurawia, gęsi i czaple
 • MŚ w sprawie szkód wyrządzanych przez zwierzęta: muflona, kormorana, żurawia, gęsi i czaple

  Właściciel lub użytkownik mienia przewidując możliwość wyrządzenia szkody przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową, w pierwszej kolejności sam powinien podjąć stosowne czynności,...
 • Wiosenny bokser
 • Wiosenny bokser

  Zająca widział chyba każdy. Jednak nie każdy wie, jak interesujące jest to zwierzę. Z pozoru zwykły, strachliwy szarak, w rzeczywistości, gdy w grę wchodzi przekazanie genów, jest niebywale...
 • Kolejny wilk uratowany od śmierci przez leśników
 • Kolejny wilk uratowany od śmierci przez leśników

  W sobotę 10 marca leśnicy z Nadleśnictwa Dwukoły (RDLP Olsztyn) otrzymali informację, że na terenie leśnictwa Bieżany zauważono zwierzę uwięzione we wnyku.
 • Tajemnica sowich oczu
 • Tajemnica sowich oczu

  Sowy są ptakami, z którym związanych jest wiele legend, przesądów i zabobonów. Niezależnie jednak od kontynentów i wierzeń przez swój wygląd i zachowanie wywoływały na całym świecie...
 • Leśnicy znaleźli konające bieliki
 • Leśnicy znaleźli konające bieliki

  Leśnicy z Nadleśnictwa Tomaszów (RDLP w Lublinie) 16 lutego znaleźli osłabione bieliki, które nie mogły wzbić się w powietrze. To kolejny w tym roku przypadek zatrucia tych chronionych ptaków...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl