Lubuski Złoty Kłos 2016

7 października 2016 r. w Pałacu Książęcym w Żaganiu Lubuska Izba Rolnicza organizuje Galę IV edycji Lubuskiego Złotego Kłosa, która będzie okazją do spotkania branży rolnej województwa lubuskiego w zacnym gronie władz, rolników, organizacji rolniczych oraz przedstawicieli instytucji okołorolniczych. Podczas uroczystości wręczone zostaną statuetki "Lubuski Złoty Kłos".

Lubuski Złoty Kłos 2016

Tadeusz Kiwka – Droszków, powiat zielonogórski

 


Pan Tadeusz Kiwka od przeszło 20 lat jest lekarzem działającym w środowisku rolniczym jako lekarz pierwszego kontaktu. Swą praktykę prowadzi w gminie Zabór – gminie typowo rolniczej. Swoją postawą czynnie angażuje się w środowisku lokalnym w dbanie o zdrowie i jego profilaktykę. Poza współpracą z ludźmi poprzez wykonywany zawód lekarza rodzinnego angażuje się również w sprawy samorządowe – pełnił m.in. funkcję radnego gminy jako członek komisji rolnictwa. Jest przykładem osoby, która swoim podejściem pokazuje, iż nie tylko rolnicy mają wpływ na lokalną społeczność wiejską i rozwój obszarów wiejskich.


Zbigniew Kołoszyc – Nowiny Wielkie, powiat gorzowski

Gospodarstwo rolne Pana Zbigniewa Kołoszyca jest rodzinnym gospodarstwem specjalizującym się w produkcji i hodowli bydła mięsnego rasy limouusine oraz Blonde. Gospodarstwo prowadzi produkcję roślinną i zwierzęcą w systemie zamkniętym. Zrównoważona obsada zwierząt w gospodarstwie pozwala na równowagę paszowo-nawozową. Uprawy rolnicze obejmują m in.: kukurydza z przeznaczeniem na kiszonkę i część łąk przeznaczonych na sianokiszonkę. Większość upraw rolnych uprawiana jest z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie. Uhonorowany został w konkursie Agroliga- kategoria rolnicy (Mistrz Agroligi 2016r.). Czynnie bierze udział w działaniach na rzecz lokalnego rozwoju wsi m.in. poprzez współpracę z radą sołecką (czynny członek rady sołeckiej), OSP, KGW.

Justyna i Tomasz Kownaccy – Skwierzyna, powiat międzyrzecki


W ciągu przeszło 10 lat gospodarowania systematycznie powiększają swój areał, wprowadzając nowinki technologiczne poprzez zakup nowoczesnego sprzętu rolniczego oraz wprowadzanie nowych odmian zbóż i rzepaku. Pan Tomasz ukończył technikum ogrodnicze, a następnie studia ogrodnicze na Akademii Rolniczej w Szczecinie. Wiedzę swoją systematycznie uzupełnia czytając prasę rolniczą, jak również korzystając ze szkoleń organizowanych dla rolników. Wartościową formą poszerzania wiedzy są spotkania z rolnikami na szkoleniach, a także na wyjazdach studyjnych. Według Pana Kownackiego wymiana praktycznych doświadczeń jest bezcenna. Pani Justyna, poza prowadzeniem gospodarstwa domowego, wspiera męża w czynnościach gospodarskich oraz prowadzi Klub Tańca Towarzyskiego „Fantazja”. Wspólnie organizują obozy taneczne dla dzieci.

Eugeniusz Leśniewski – Kozin, powiat gorzowski


Pan Eugeniusz Leśniewski prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 104 ha, na którym znajduje się m.in. ogrodnictwo (uprawa ogórka pod folią i szkłem o przeciętnej rocznej produkcji ok. 200 ton) oraz plantacja świerka srebrnego oraz zwykłego (z ukierunkowaniem na sprzedaż jako drzewka bożonarodzeniowe). Jest właścicielem ponad dwudziestoletniego lasu. Gospodaruje również na nowo założonej plantacji borówki amerykańskiej. Przejawia ogromne zaangażowanie w pracę na rzecz rolnictwa, gminy i lokalnego środowiska. Przez 32 lata pełnił funkcje sołtysa, aktualnie przewodniczy Radzie Gminy Lubiszyn. Właściwe gospodarowanie przynosi celujące wyniki produkcyjne, co z kolei pozwala na wprowadzanie innowacji oraz rozwój w gospodarstwie, w związku z czym działalność Pana Leśniewskiego wyróżniona została II i III miejscem w konkursie „AGROLIGA”.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: