Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Lubusko-brandenburska współpraca branży turystyczno-winiarskiej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Podczas spotkania kooperacyjnego firm z branży turystyczno-winiarskiej dnia 26 kwietnia w...

Podczas spotkania kooperacyjnego firm z branży turystyczno-winiarskiej dnia 26 kwietnia w winnicy Grano w Schenkendöbern k/Guben podjęto działania rozwijające współpracę polsko-niemiecką. Organizatorem wyprawy było Biuro Koordynacji Gospodarczej Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Podczas spotkania odbyła się próba młodych win z obydwu regionów – lubuskiego i brandenburskiego oraz praktyczna wymiana doświadczeń.

Wykłady nt. winiarstwa oraz działalności stowarzyszeń przekazali ich liderzy – Lothar Müller z Gubińskiego Winiarstwa, Roman Grad, winiarz i ekspert przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych oraz Marcin Moszkowicz. 
Niemieckie Gubińskie Winiarstwo, jako Stowarzyszenie  postawiło sobie za cel, aby przyczynić się do ożywienia dawnej  winiarskiej tradycji. Uprawa wina traktowana jest jak dobro kulturowe a nie tylko napój alkoholowy. W tym celu przed 10-laty posadzono w Grano pierwsze  odmiany na areale 1 ha winnicy. Siedem odmian wina białego: Grauburgunder, Weißburgunder, Riesling, Phoenix, Johanniter, Goldriesling i Gewürztraminer oraz czerwone: Spätburgunder, Regent, Acolon, Dornfelder i Pinot Noir.

Wsparcie lokalnych władz zaowocowało powstaniem stylowej siedziby, niegdyś stodoły podarowanej przez gminę i wyremontowanej na potrzeby działalności komercyjnej, w tym promocyjnej. Uczestnicy zwiedzili winnicę oraz wystawę „Brandenburgia – region winiarski“, z filmem „W poszukiwaniu wina – nowy trop w brandenburskim piasku“. Jednym z najważniejszych efektów wyjazdu był akces strony niemieckiej do wpisania winnicy Grano do mapy Lubuskiego Szlaku Miodu i Wina oraz dalszy udział w imprezach promocyjnych, np. Winobraniu. Duże nadzieje pokładane są w utworzenie Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze, gdzie wybudowana zostanie również winiarnia przy powstającej 35 ha winnicy. 


Warto wspomnieć, iż wieś Grano współpracuje z gminą Trzebiechów, gdzie ostatnio powstają również ciekawe przedsięwzięcia winiarskie. W Podlegórzu zostanie posadzona mini-winnica licząca 200 krzewów winorośli, z miejscem do relaksu i imprez dla mieszkańców. Odradzanie się winiarstwa w regionie rozwija się w stronę hobby i dodatkowego dochodu, przez co wzbogaca się oferta turystyczna, enoturystyczna i kulinarna.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl