| Autor: redakcja3

Piknik zbożowy 2012

W słoneczną niedzielę 9 września w Szprotawie Lubuska Izba Rolnicza zorganizowała Piknik Zbożowy, sfinansowany z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Piknik Zbożowy odbył się równolegle z XIV Lubuskim Świętem Plonów. Głównym celem Pikniku Zbożowego było promowanie spożycia produktów zbożowych wśród konsumentów.

Piknik zbożowy 2012

Piknik Zbożowy zgromadził wielu wystawców, którzy przygotowali do degustacji przepyszne produkty przygotowane z różnych rodzajów mąk i kasz. Przede wszystkim nie zabrakło chleba, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Do skosztowania był chleb: tradycyjny na zakwasie, wiejski, razowy, orkiszowy, żytni, baltonowski, graham, czosnkowy, paprykowy, owsiany, prowansalski, cebulowy i pszenno żytni. Dla chętnych chlebek smarowano smalcem. Można było posmakować również dań na ciepło jak bliny i pierogi: ruskie, ukraińskie i z kaszą gryczaną. Swoją smakowitością przyciągały również słodkie wypieki jak: sernik pychota, śliwkowiec jogurtowy, rogaliki różane, faworki, pączki, strucle drożdżowe z rodzynkami, serem i owocami, placek drożdżowy ze śliwkami, baba drożdżowa, ciasteczka kruche ze słonecznikiem, płatkami owsianymi, ciasteczka zbożowe i bułeczki maślane.
 

Podczas pikniku oprócz degustacji przepysznych chlebów, pierogów, ciast itd. goście odwiedzający stoiska informowani byli o walorach zdrowotnych produktów zbożowych, o ich wartościach odżywczych w licznych poradach wystawców i osób obsługujących stoiska oraz poprzez prezentacje multimedialną i tablicę z piramidą żywienia. Ulotki informacyjne o produktach zbożowych rozdawały również hostessy. Na tablicy wywieszone były przepisy kulinarne, które przedstawiały wykorzystanie produktów zbożowych w codziennym przyrządzaniu potraw. Piknik wzbogacił pokaz młócenia cepem i wypieku chleba.
 

Atrakcją  dla dzieci i dorosłych były konkursy z nagrodami, które poprowadzili Młodzi Lubuscy Rolnicy zrzeszeni w ZZCNMR. Dzieci bardzo licznie uczestniczyły w takich konkurencjach jak: konkurs rysunkowy „Mój koszyk z piekarni”, rzut woreczkiem do kosza „Rzut młodym ziarnem”, skoki w workach „Szukanie złota w mące” i rozpoznawanie rodzajów ziaren zbóż „Rozpoznaj mnie”. Za udział w konkursach dzieci otrzymały atrakcyjne upominki.
 

Dorośli również bardzo chętnie brali udział w konkursach sprawnościowych m.in.: przesiewanie ziaren kukurydzy z mąki „Szukaj złota w mące”, szacowanie wagi zboża, młócenie zboża „Młócenie młodego kłosa”, rozpoznawanie ziarna zbóż i przeciąganie ciągnika na czas. Każdy uczestnik otrzymał drobne podarunki. Dla dorosłych również został zorganizowany  konkurs wiedzy o zbożach i przetworach zbożowych „Produkty zbożowe podstawą diety”. W konkursie można było wygrać sprzęt AGD oraz zestawy upominkowe.
 

Licznie przybyli goście, przepyszne różnego rodzaju produkty zbożowe i piękna pogoda sprawiły, że frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!