| Autor: mikolaj

Bezdech senny. Leczenie, albo utrata prawa jazdy

Osoby z bezdechem sennym, którego częstym objawem jest chrapanie, będą miały zakaz prowadzenia pojazdów i zostanie im odebrane prawo jazdy. Powód? 7 razy częściej powodują wypadki, po prostu zasypiając za kierownicą. Jeśli podczas badania przed kursem kandydat na kierowcę zatai chorobę – prawa jazdy nie dostanie. Jeżeli się do niej przyzna – będzie mógł uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów tylko jeśli będzie pod specjalistyczną opieką lekarza.

Bezdech senny. Leczenie, albo utrata prawa jazdy
W ankiecie udostępnianej przyszłym kierowcom, podczas badań lekarskich uprawniających do udziału w kursie, właśnie pojawiło się nowe pytanie. Kandydaci na kierowców muszą powiedzieć czy chorują na tzw. obturacyjny bezdech senny. To często lekceważona choroba, objawiająca się m.in. chrapaniem. Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie jest to problem powszechny: co trzeciej kobiety i co drugiego mężczyzny po 40. roku życia.
 
Przyczyny chrapania i bezdechu sennego
 
Chrapanie jest wynikiem drgań wiotkich części gardła, najczęściej podniebienia i języczka. Może doprowadzić do groźnych konsekwencji, w postaci właśnie bezdechu sennego, czyli braku oddechu podczas snu nawet przez 10 sekund. Ta przypadłość może wielokrotnie powtarzać się podczas każdej nocy.
 
- Im więcej takich zdarzeń i dłuższe okresy bezdechów, tym dla pacjenta gorzej. Doprowadzają one bowiem do niedotlenienia mózgu i obciążają układ krążenia. Otyłość lub nadwaga, upośledzenie oddychania przez nos (skrzywienie przegrody nosa, polipy nosa, przerost małżowin nosa, przerost migdałka gardłowego), a także przerost migdałków podniebiennych też mogą powodować chrapanie i pojawienie się bezdechów podczas snu – wylicza dr Dmitry Tretiakow z Poradni Leczenia Chrapania i Bezdechów sennych w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku. - Im wcześniej zostanie podjęte leczenie chrapania i bezdechów sennych, tym lepsze są wyniki – dodaje.
 
Osoby z bezdechem 7 razy częściej powodują wypadki
 
Chorobę trzeba leczyć nie tylko ze względu na lepsze samopoczucie. Doprowadza ona bowiem do tragicznych skutków.
 
- Potwierdzają to prowadzone od kilkudziesięciu  lat badania, których wyniki są jednoznaczne. Osoby z bezdechem sennym siedmiokrotnie częściej powodują wypadki komunikacyjne, w porównaniu do osób zdrowych. Często słyszy się np. o pacjentach z cukrzycą, którzy mieli wypadek, ponieważ „mieli wysoki cukier” lub doświadczyli hipoglikemii itp. Tymczasem u ponad 70% chorych na cukrzycę typu 2 występuje bezdech senny, który powoduje, że pacjenci ci są niewyspani i zmęczeni - po prostu zasypiają lub tracą koncentrację za kierownicą. Podobnie problem wygląda u istotnego odsetka chorych otyłych, z nadciśnieniem tętniczym czy szerzej, z tzw. zespołem metabolicznym – podkreśla dr n. med. Jacek Wolf, hipertensjolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: