| Autor: agco

Ciągniki Valtra w służbie fińskiej armii

Kilka lat temu fińska armia zamówiła 106 ciągników Valtra N163 Direct, które miały zostać przeznaczone do zadań logistycznych. Ostatnie z wymienionych traktorów nie zostały jeszcze dostarczone, a Fińskie Siły Zbrojne złożyły już zamówienie na kolejne maszyny, w tym także dla inżynierów wojskowych. Przedstawiciele armii byli pod dużym wrażeniem uniwersalności i łatwości obsługi ciągników.

Ciągniki Valtra w służbie fińskiej armii

Valtra w służbie fińskiej armii

Traktory używane przez Fińskie Siły Zbrojne są integralną częścią łańcucha logistycznego – zwłaszcza że kilka lat temu została zaktualizowana taktyka armii i oddziały zostały jeszcze bardziej rozrzucone po kraju niż przedtem. W związku z tą zmianą ciągniki odgrywają teraz ważniejszą rolę. Aktualnie amunicja, paliwo, żywność oraz inne materiały transportowane są w kontenerach przez ciężarówki kursujące na trasach z magazynów wojskowych do firm logistycznych, a następnie traktory transportują kontenery z firm logistycznych do oddziałów na linii frontu.

- Nową taktykę i nowy sprzęt przetestowano w ramach licznych ćwiczeń o mniejszym lub większym zasięgu. Taktyka i sprzęt okazały się bardzo skuteczne. Ciągniki są bardziej wszechstronne, niż się spodziewaliśmy. Pojazdy służą do torowania dróg, załadunku, rozładunku, odśnieżania, utrzymania dróg szutrowych, budowy fortyfikacji i przeciągania ładunków przez tereny o różnym ukształtowaniu. Inne oddziały armii, w tym artyleria lądowa oraz inżynierowie, są teraz zainteresowane tymi ciągnikami – mówi Jussi-Petri Hirvonen, który odpowiada za logistykę Armii.

Ciągniki militarne zostały w kompleksowy sposób wyposażone na linii produkcyjnej oraz w Studiu Unlimited w fabryce w Suolahti. Chodzi m.in. o takie kwestie jak: wykończenie matową, zieloną farbą kamuflażową, dodatkowe nagrzewnice, stelaże na broń, dodatkowe gniazdka elektryczne, zabezpieczone zbiorniki paliwa czy opony ze specjalnym bieżnikiem. Lista przyrządów używanych wraz z traktorami obejmuje pługi śnieżne, łyżki, podnośniki widłowe oraz przyczepy kontenerowe.
 

Zaskakujący, a mimo to logiczny wybór


Możliwość wykorzystania traktorów w ramach logistyki militarnej została zasugerowana w trakcie badań, które zostały przeprowadzone w połowie lat dziewięćdziesiątych. Projekt nabrał tempa, kiedy przyczepy kontenerowe stały się bardziej dostępne na rynku.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!