AKTUALIZACJA:
| Autor: redakcja1

Środki do mycia maszyn rolniczych

Obecnie wielu rolników zastanawia się nad sensem mycia i konserwacji maszyn rolniczych. Czy warto myć maszyny wykorzystywane w rolnictwie?

Środki do mycia maszyn rolniczych
Maszyny rolnicze, podobnie jak wszystkie inne urządzenia, narzędzia czy pojazdy, wymagają odpowiedniego czyszczenia. Dzięki temu wpłyniemy nie tylko na ich lepszy stan techniczny, ale i względy estetyczne jak i na żywotność maszyn. Ale także jest to aspekt ważny przy dezynfekcji. Używając do pracy w rolnictwie „dobrudzonej” maszyny możemy przyczynić się do zwiększonego przenoszenia chorób i szkodników. Nie należy również pracować w polu maszynami, na których nagromadzone są chemiczne środki ochrony roślin czy różnego rodzaju oleje i smary. Czyszczenie maszyn jest zalecane po każdorazowym wykonaniu zabiegów agrotechnicznych. Czyszczenie i konserwacja maszyn zwiększa żywotność i zmniejsza spadek ich wartości.
 
By dobrze wyczyścić maszynę rolniczą musimy dobrać do tego zadania odpowiednią technologię. Inna będzie do czyszczenia z zewnątrz inna do czyszczenie wewnątrz (kabina) inna do czyszczenia podzespołów, silników. Musimy pamiętać o fizycznej różnicy między elementami metalowymi, plastikowymi czy gumowymi. Różnice pomiędzy częściami ruchomymi i nieruchomymi.
 
Do czyszczenia maszyn rolniczych nie wystarcza jedynie woda, konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków czyszczących. Sama woda usuwa wyłącznie powierzchniowe osady i zabrudzenia, widoczne jedynie dla oka. Nie jest w stanie zapobiec nagromadzaniu i warstwowemu nakładaniu się kolejnych warstw szkodliwych substancji, które mogą wpływać niekorzystnie na elementy, przyczyniając się np. do ich korodowania.
 
Sprzęt rolniczy to najczęściej skomplikowana budowa, posiadająca wiele zakamarków, elementów ruchomych do których ciężko dotrzeć. Do ich mycia można zastosować takie same środki, jakie wykorzystywane są do czyszczenia samochodów ciężarowych czy maszyn budowlanych. Musimy jednak pamiętać, że większość takich środków ma bardzo silne i agresywne działanie. A co za tym idzie, nie zawsze jest zalecana do zastosowania w rolnictwie. Mogą powodować sparcenie elementów gumowych, uszkodzenie powłok lakierniczych, uszkodzenie elementów aluminiowych a nawet płowienie szyb.
 
Żyjemy w czasach w których coraz większą uwagę przykłada się do zużycia wody. Co raz mniejsza ilość wód opadowych i gruntowych zmusza nas do efektywniejszego wykorzystania jej dostępnych zasobów. Proces czyszczenia można usprawnić wybierając odpowiednie środki do tego zadania, zawierający niski poziom sody kaustycznej czy innych składników aktywnie żrących. W połączeniu ze zmniejszonym zużyciem wody w procesie, mogą dać nam czystą, zdezynfekowaną maszynę przy zminimalizowanym niekorzystnym wpływie na środowisko w którym żyjemy.
 
Lepsze środki czyszczące = mniejsze zużycie wody = mniej odpadów do zutylizowania
 
Od kilku lat na rynku buduje się segment producentów środków do mycia maszyn rolniczych. Środki te mają pomóc rolnikom utrzymać maszyny w odpowiedniej czystości jak i zdezynfekować je. Jednym z wiodących producentów takich środków jest marka Hyperin. Jest to marka środków przeznaczonych do czyszczenia, konserwacji i dezynfekcji maszyn wykorzystywanych do pracy w rolnictwie. Są to środki z niską zawartością sody kaustycznej przez co nie są agresywnie w działaniu. Marka Hyperin posiada szeroką gamę produktów, począwszy od preparatów do czyszczenia rąk na sucho, poprzez neutralizatory zapachów, środki do czyszczenia i pielęgnacji, aż po dezynfekcję i zabezpieczenie antykorozyjne. Producent przewidział także w swojej ofercie produkty ułatwiające stosowanie powyższych środków, jak automat dozujący Hyperin Trans z inżektorem, pozwalający zoptymalizować proces mycia i zużycia środków myjących czy też matę Hyperin biomat, czyli wodoszczelną matę do gromadzenia zanieczyszczeń powstających po myciu sprzętu rolniczego.


Tagi:
źródło: