| Autor: kverneland

FastBale – Praso-owijarka Kverneland, która prasuje i owija bez zatrzymywania

Widząc dzisiejsze, jakże niezwykle nowoczesne oraz wydajne prasy rolujące można by odnieść wrażenie, że niewiele można już w tym temacie nowego zrobić. Niemniej jednak nasza nowa i rewolucyjna Kverneland FastBale to ogromny krok na przód. Dzięki sprytnemu połączeniu wstępnej komory prasowania z komorą główną oraz stołem do owijania, praso-owijarka umożliwia pracę w trybie non-stop.

FastBale – Praso-owijarka Kverneland, która prasuje i owija bez zatrzymywania

Kverneland FastBale

Nowa FastBale została zaprojektowana w fabryce pras rolujących Kverneland Group w miejscowości Ravenna we Włoszech. Dzięki temu firma jest w posiadaniu pierwszej na świecie prasy stałokomorowej oraz praso-owijarki stałokomorowej, umożliwiającej prasowanie balotów bez zatrzymywania się na wiązanie i owijanie.

Wyposażenie praso-owijarki FastBale firmy Kverneland

Innowacyjna konstrukcja maszyny składa się z dwóch komór prasowania połączonych szeregowo. Pierwsza sekcja maszyny to komora pełniąca funkcję komory wstępnej, prasuje ona bele o wielkości dwóch/trzecich rozmiaru beli końcowej. Zaraz po tym jak tylko komora wstępna się wypełni i osiągnięta zostanie odpowiednia gęstość beli, zostanie ona przeniesiona do komory głównej gdzie prasowanie będzie mogło być kontynuowane.
 

Komora wstępna otwiera się i wstępnie uformowana bela przesuwa się do komory głównej, gdzie może być dalej prasowana do wielkości 1,25m. Natychmiast po zakończeniu prasowania beli końcowej, przepływ materiału jest ponownie przełączony do komory wstępnej, w celu umożliwienia dalszego belowania, nie zatrzymując się. W tym czasie następuje owijanie skończonej beli siatką i przekazanie jej na stół owijarki. Cały proces wykonywany jest w nieprzerwalnym cyklu.
 

W celu zapewnienia szybkiego i sprawnego transferu beli, zespół inżynierów zaprojektował ramę owijarki zamontowaną na równoległoboku. Daje to owijarce możliwość obniżenia się na czas wyładunku beli z komory głównej. Rozwiązanie takie sprawia, że nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych systemów przenoszenia beli na część owijającą.
 

Następnie stół do owijania podnosi się, aby umożliwić prześwit pozwalający ramionom satelitarnym owijać belę. Nawiązując do dotychczasowych mechanizmów owijania, nowa FastBale z dwoma ramionami owijającymi, które pracują w płaszczyźnie pionowej zapoczątkowuje nowe spojrzenie na sposób owijania. Po zakończeniu owijania stół pochyla się delikatnie do tyłu odstawiając belę na grunt.
 

Pomysłowa konstrukcja nowej praso-owijarki FastBale sprawia, że posiada ona niezwykle kompaktowe wymiary, bowiem jest ona krótsza niż jakakolwiek inna praso-owijarka na rynku.

Prasa rolująca FastBale firmy Kverneland na targach SIMA Show w Paryżu

Po kilku sezonach badań, nowa praso-owijarka FastBale zostanie zaprezentowana na zbliżających się targach rolniczych SIMA Show w Paryżu, gdzie firmie Kverneland zostanie wręczony srebrny medal za innowacje. Jednocześnie informujemy, że przed pełną dostępnością do sprzedaży kontynuowane będą dalsze badania i rozwój w pełnym zakresie prac na polu przez cały 2015 rok.
 

Rozwój FastBale jest bezpośrednim wynikiem znacznych inwestycji firmy Kverneland Group w zakłady produkcyjne pras rolujących, co jest powodem dążenia firmy do pozycji wiodącego producenta pras rolujących na świecie. 
 

Więcej o ofercie produktowej firmy Kverneland dowiesz się tutaj.
 Tagi:
źródło: