| Autor: mikolaj

Garażowanie maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze, jak wszystkie pojazdy, niezbyt dobrze znoszą długotrwałe działanie czynników atmosferycznych. Największym wrogiem są niskie temperatury i wilgoć, dlatego cały park maszynowy w gospodarstwie rolnym powinien być schowany w zamkniętym pomieszczeniu.

Garażowanie maszyn rolniczych

Najpopularniejsze konstrukcje garażowe

Najprostsze blaszane garaże chronią maszyny przed opadami i mrozem. Ich konstrukcja opiera się na kątownikach i ceownikach, poszycie wykonywane jest z blachy trapezowej. W zależności od rozmiarów w garażu można przechowywać tylko jeden pojazd (np. ciągnik) albo cały zestaw maszyn – w tym drugim przypadku warto wybrać garaż z większą liczbą bram wjazdowych, co ułatwi manewrowanie pojazdami. Gotowy garaż można zamówić na stronie www.garazyki.pl, trzeba jednak pamiętać, że przed jego montażem musimy odpowiednio przygotować podłoże. Blaszane konstrukcje nie mogą stać „luzem", ale powinno się je przymocować do podłoża – przy gruntowym stosowane są kotwy metalowe, konstrukcja jest przytwierdzana do posadzki za pomocą kołków metalowo-plastikowych. Dla poprawy trwałości stalowe blachy pokrywa się powłoką cynku, co zabezpiecza metal przed korozją (http://217.96.20.91/TiAM/pdf/2001_02s47.pdf). Zamiast blachy do budowy garażu można wykorzystać drewno, ale jest ono podatne na wpływ warunków atmosferycznych, a więc zrobione z niego garaż będzie częściej wymagać remontów.

Duże garaże gospodarskie

W garażach wielostanowiskowych poszczególne komory na maszyny rolnicze są oddzielone od siebie ściankami; liczba stanowisk jest ustalana indywidualnie. Konstrukcja nośna natomiast może być wykonana z kątowników albo cegły, a całość przykrywa dach z blachy trapezowej. Bramy są uchylne, sterowane automatycznie albo tradycyjne, skrzydłowe, otwierane na zewnątrz.

W przypadku wysokich maszyn rolniczych (np. kombajnów) standardowy garaż nie zda egzaminu i potrzebna będzie specjalna konstrukcja. O ile dla zwykłego ciągnika wystarczy wiata o wymiarach 3x6x3m, w przypadku kombajnu, sieczkarni czy traktora o wysokich mocach pomieszczenie musi mieć szerokość około 5m, długość około 9m i wysokość około 4,5m (wymiary dla jednej maszyny).

Ponieważ sprzęt rolniczy wymaga częstych konserwacji i drobnych napraw, przyda się również miejsce na kanał – jego głębokość to co najmniej 140 cm. W garażu, w którym zostanie urządzony niewielki warsztat, trzeba też pomyśleć o gniazdach sieciowych, które będą zasilać narzędzia. Garaż na maszyny rolnicze powinien mieć zapewnioną dobrą wentylację, natomiast w sezonie zimowym przyda się ogrzewanie.Tagi:
źródło: