| Autor: redakcja1

Jaki kombajn do jagody kamczackiej?

Od kilku lat zainteresowanie jagodą kamczacką w Polsce rośnie. Mimo początkowych trudności ze zbytem owoców wydaje się, że dzisiaj wychodzimy na prostą. Zakładane plantacje przystosowane są zwykle do zbioru kombajnowego. Nowe odmiany pozwalają uzyskać lepszej jakości owoce, słodsze i odporne na opadanie w okresie dojrzewania.

Jaki kombajn do jagody kamczackiej?
Ponadto, jagoda kamczacka oprócz walorów smakowych, ma cenne właściwości lecznicze. Przede wszystkim jest bogatym źródłem antocyjanów i witamin. Sok z jagody, konfitury, mrożonki coraz częściej znajdują zastosowanie w przemyśle cukierniczym i spożywczym.
 
Uprawa jagody kamczackiej może być alternatywą dla innych upraw jagodowych (porzeczka, agrest, aronia), których produkcja bywa mało opłacalna. Może również stanowić uzupełnienie oferty specjalistycznego gospodarstwa sadowniczego. Mimo, że początkowo pojawiały się problemy ze zbytem tych owoców i ich legalizacją jako produktu spożywczego, to wydaje się, że obecnie sytuacja została opanowana.
 
Plantacja jagody kamczackiej
 
Jagoda kamczacka, czyli suchodrzew to wytrzymały krzew. Ma stosunkowo niewielkie wymagania glebowe. Lubi miejsca nasłonecznione. Najlepiej rośnie i owocuje na glebach piaszczystych, gliniastych, żyznych, lekko kwaśnych i wilgotnych.
 
Na plantacjach, przystosowanych pod zbiór mechaniczny, krzewy sadzi się w odległości 70 cm w rzędzie i 4,0 m – 4,2 między rzędami. Aby ograniczyć chwasty i zapewnić odpowiednią wilgotność, krzewy można sadzić na lekko podwyższonych zagonach przykrytych agrowłókniną.
 

Idealny kombajn do zbioru jagody kamczackiej
 
Na rynku maszyn rolniczych znajdziemy wiele maszyn do zbioru owoców jagodowych. Są to maszyny zarówno nowe i używane produkcji polskiej, jak i zagranicznej. Który kombajn sprawdzi się najlepiej w zbiorze jagody kamczackiej? Przed wyborem sprzętu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
  • Jak duże jest Twoje gospodarstwo?
  • Na jakiej powierzchni uprawiasz jagodę kamczacką?
  • Jakie inne owoce produkujesz?
  • Na jakim rynku sprzedajesz swoje produkty? Na świeżym rynku, czy oddajesz je do przetwórstwa?
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: