| Autor: mikolaj

Koniec z przekręcaniem liczników?

Wraz z nadejściem pierwszego dnia stycznia 2014 r. by utrudnić fałszowanie faktycznego przebiegu auta stacje diagnostyczne muszą odnotować stan licznika w czasie badań technicznych. Nowe zasady dotyczą zarówno samochodów osobowych, ciężarowych, jak i ciągników rolniczych.

Koniec z przekręcaniem liczników?

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie zakresu badań technicznych pojazdów odczytane przez diagnostę informację muszą zostać zapisane w elektronicznej bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Z czasem dostęp do tej bazy przez Internet będą mogli uzyskać wszyscy kierowcy, co ma pomóc w uniknięciu zakupu pojazdu ze zmniejszonym przebiegiem kilometrów.
Będzie się to odbywać poprzez wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu.

Po wykonaniu przeglądu właściciel pojazdu poza standardową pieczątką w dowodzie rejestracyjnym otrzyma również zaświadczenie z bieżącym wskazaniem licznika.


Czy nowe przepisy oznaczają koniec dla przekręcania liczników? Na pewno mocno utrudnią ten proceder i zbudują historię pojazdów jeżdżących dłużej po polskich drogach. Warto jednak pamiętać, że w przypadku ciągników ściąganych zza granicy, licznik może zostać przekręcony przed wizytą u diagnosty.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!