| Autor: kverneland

Kverneland stawia na strip-till

Uprawa i siew za jednym, góra dwoma przejazdami. Tony ziemi, które na hektarze nie muszą być przerzucane. Wszystko to ma przełożyć się na duże oszczędności, poprawę struktury gleby i optymalne wykorzystanie zasobów wilgoci. Agregaty do uprawy pasowej zdobywają coraz większe grono zwolenników. W swojej ofercie mają je najwięksi producenci maszyn do uprawy gleby w Europie.

Kverneland stawia na strip-till

Technologia strip-till w ofercie Kverneland

Coraz więcej rolników uważa, że wydajna praca możliwa jest dopiero z prędkością 10–12 km/h. Niestety, taka wartość jest często zbyt duża dla delikatnych elementów siewnika. To dlatego rozwiązaniem tego problemu mają być agregaty do uprawy pasowej. Kverneland technologię strip-till w naszym kraju wprowadził do swojej oferty w tym roku. Podczas Agro Show premierę miał agregat Kultistrip.
 

Główne cele stosowania takiej technologii to zapewnienie większej wydajności, zmniejszenie kosztów produkcji i zapobieganie erozji gleby. Ze względu na szczególną budowę sekcji roboczych i odpowiednie rozmieszczenie aż pięciu narzędzi, maszyna zapewnia perfekcyjne przygotowanie gleby pod siew z pasowym spulchnieniem gleby wolnym od resztek pożniwnych w jednym przejeździe – informuje Kvernaland Group Polska.


Rząd uprawowy w Kultistripie rozpoczyna się od przedniego dysku tnącego. Jego zadaniem jest otwarcie bruzdy, pocięcie resztek pożniwnych i regulacja głębokości roboczej. Drugi element stanowią dwa koła gwiaździste. Odpowiadają za usunięcie nawet dużej ilości resztek pożniwnych z uprawianego pasa gleby oraz regulują siłę nacisku. Serce rzędu roboczego stanowi ząb spulchniający, w tym przypadku przejmuje on funkcję klasycznego pługa. Jest hydraulicznie zabezpieczony przed kamieniami. Może pracować na głębokości nawet 30 cm. Kverneland przewidział trzy rodzaje zębów dla różnych rodzajów gleby. Prosty jest dla lekkich ziem z małym efektem mieszania i minimalnym wzruszeniem górnej warstwy gleby, co według producenta ma zapewnić doskonałe warunki do podsiąkania. Ząb łamany stworzono dla lekkich i średnich warunków glebowych, ma gwarantować dobre wymieszanie i efekt kruszenia. Na najcięższe stanowiska przewidziany został ząb zakrzywiony. Kverneland zapewnia, że gwarantuje on intensywne mieszenie i doskonały efekt kruszenia.


(kliknij, aby powiększyć...)


Czytaj dalej na nastęnej stronie...Tagi:
źródło: