| Autor: redakcja1

Popyt na sprzęt rolniczy

W br. zapotrzebowanie na sprzęt rolniczy jest nieco wyższe niż rok wcześniej. W okresie styczeń- październik br. liczba rejestracji nowych przyczep rolniczych wzrosła o 7,9% w porównaniu z porównywalnym okresem 2017 r.

Popyt na sprzęt rolniczy
Liczba rejestracji nowych ciągników rolniczych była w tym okresie w dalszym ciągu mniejsza niż rok wcześniej, po bardzo dobrych wynikach w grudniu 2017 r., w związku z rejestracją ciągników, które nie spełniały nowych wymogów homologacyjnych. Ocenia się, że sprzedaż wielu innych środków mechanizacji rolnictwa w czasie styczeń-październik 2018 r. mogła być o kilka procent wyższa niż rok wcześniej.
 
Większej sprzedaży maszyn rolniczych towarzyszyła zwyżka ich cen. Ceny maszyn rolniczych były w październiku br. o 1,3% wyższe niż miesiąc wcześniej, a w obrębie 12 miesięcy zdrożały już o prawie 6%. Najbardziej tym czasie podrożały kultywatory, rozrzutniki obornika, agregaty uprawowe oraz pługi.
 
Podwyżki cen sprzętu rolniczego mogły być poza tym związane ze wzrostem cen stali, która stanowi dość istotny składnik kosztów, w szczególności w przypadku maszyn do uprawy gleby.


Tagi:
źródło: