| Autor: mikolaj

Prognozy dla rynku maszyn rolniczych w Europie w 2015 r.

W 2015 roku oczekuje się spadku o około 5-10% łącznej sprzedaży sprzętu - informuje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych za CEMA.

Prognozy dla rynku maszyn rolniczych w Europie w 2015 r.

Sprzedaż maszyn rolniczych w Europie w 2015 r.

Przewiduje się, że sprzedaż w przemyśle maszyn rolniczych w Europie w roku 2015 r. spadnie o około 5-10% w porównaniu do roku 2014. Na dwóch głównych rynkach w Niemczech i we Francji spodziewane spadki mieszczą się w przedziale od 7% do 10%. Podobne zmiany spodziewane są na innych kluczowych rynkach, takich jak Wielka Brytania (-5%) i Holandia (-5 do -10%). Słabsze oczekiwania rynkowe na 2015 r. są następstwem  spadku sprzedaży o około 5-10% w Europie w 2014 (w porównaniu do roku 2013). W regionie WNP oczekuje niższej sprzedaży w wyniku kryzysu politycznego na Ukrainie i rosyjskich ograniczeń importowych dla kombajnów i surowców rolnych.

Główne przyczyny niższej sprzedaży w Europie, to:
  • Czynnik cyklu ekonomicznego: obecny trend spadkowy można częściowo wytłumaczyć, i musi być postrzegany w kontekście, niedawnego boomu w sprzedaży maszyn rolniczych w latach 2011 i 2013.
  • Niższe ceny surowców dla zbóż i mleka i tym samych zmniejszone przychody rolników w Europie, co ogranicza nastroje inwestycyjne i  ich siłę nabywczą w kontekście zakupu dla nowych urządzeń.
  • Nowe zasady płatności dotacji UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), które mają być wprowadzone w 2015 roku.
Perspektywy rynku według rodzaju maszyn w 2015 r. różnią się w zależności od rodzaju maszyn.

Perspektywy dla rynku ciągników rolniczych w 2015 r.

W 2014 roku, ilość rejestracji ciągników zmieniała się w całej Europie. We Francji i Austrii wystąpił poważny spadek. Natomiast sprzedaż ciągników wzrosła w Hiszpanii, Belgii i Turcji. Na rynkach, takich jak Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Holandia popyt zmniejszył się o mniej niż 2%. Ogólnie, liczba rejestracji ciągników w Europie zmniejszyła się. Liczby potwierdzają również, że tendencja do zakupu większych ciągników w dalszym ciągu będzie kontynuowana. Niemal wszystkie rynki, oprócz Hiszpanii, spodziewają się nieco niższej rejestracji ciągników w 2015. To powoduje, iż w całym 2015 roku spodziewane są spadki sprzedaży.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: