| Autor: redakcja

Przegląd maszyn rolnych po sezonie

Efektywność prac rolnych, niezależnie od wielkości gospodarstwa, w dużej mierze zależy od kondycji oraz funkcjonalności wykorzystywanego w nich parku maszynowego.

Przegląd maszyn rolnych po sezonie
Właściwe użytkowanie ciągników, kombajnów czy siewników, oraz ich odpowiednie przechowywanie po sezonie z pewnością pomogą w długiej bezawaryjnej eksploatacji. Ogromną rolę, podobnie jak w przypadku innych pojazdów, odgrywają także systematycznie prowadzone prace konserwacyjne, które mogą przedłużyć żywot niejednej maszyny. A że koniec sezonu za pasem, podpowiadamy jak wykonać je bezpiecznie.

Rolnictwo, na wzór branży przemysłowej, wkracza w nową erę. Kierunek rozwoju jest jasno wyznaczony – automatyzacja procesów roboczych. Co to oznacza? Wykorzystanie nowoczesnych maszyn oraz pojazdów specjalistycznych, które elastycznie będą dopasowywały się do zmiennych warunków pracy, ale również systemów, pozwalających na ich satelitarną nawigację. Nie wszystkich właścicieli gospodarstw będzie jednak stać na tak zaawansowane rozwiązania, ale i nie wszyscy będą nimi zainteresowani. Jak pokazują dane GUS, w strukturze polskich gospodarstw rolnych w 2018 roku, nadal ponad połowę (53,3%) stanowiły gospodarstwa najmniejsze, czyli do 5 ha1[i]. To oznacza, że produkcja rolna opiera się w nich zwykle na pracy członków rodziny, przy wykorzystaniu zaledwie kilku podstawowych maszyn i pojazdów, których bieżąca obsługa spoczywa na głowie właścicieli.

 
Gospodarz w roli mechanika
 
Z dobrym gospodarzem jest jak z zawodowym kierowcą – użytkowane podczas pracy pojazdy zna lepiej niż własną kieszeń. Dzięki temu nawet najdrobniejszą usterkę potrafi zdiagnozować, a co ważniejsze – naprawić, zanim unieruchomi ona samochód. Ale i poważniejsze prace serwisowe, takie jak wymiana oleju silnikowego, płynu chłodniczego czy filtrów powierza, które podczas prac polnych często się zapychają, wykona samodzielnie, bez konieczności wizyty w serwisie. Niezależnie jednak od zakresu i rodzaju prac serwisowych tych wielkogabarytowych pojazdów, w każdym przypadku wymagane jest zapewnienie sobie konstrukcji, która umożliwi komfortową i bezpieczną pracę wysoko nad podłożem. Jakie rozwiązanie spełni taką rolę?Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!