| Autor: kverneland

Siewnik Accord DL - rewolucja wśród siewników

Elektronika, systemy GPS i precyzyjna uprawa oraz siew. Wielu rolnikom wydaje się, że nowoczesne maszynowe technologie adresowane są przede wszystkim do największych gospodarstw. Kverneland przekonuje, że mniejsze gospodarstwa traktuje tak samo poważnie jak pozostałych klientów. Do swojej oferty wprowadza właśnie pneumatyczną maszynę, która może sporo namieszać na rynku nowych siewników.

Siewnik Accord DL - rewolucja wśród siewników

Siewnik Kverneland Accord DL

- Siewnik przygotowaliśmy w odpowiedzi na ofertę wielu firm, które proponują bardzo tanie i proste zawieszane siewniki mechaniczne. Chcemy przełamać rynkowy trend i zainteresować rolników siewnikiem pneumatycznym – tłumaczy Adam Wiśniewski z Kverneland Group Polska.
 

Korzyści płynące z siewu pneumatycznego są powszechnie znane. Wstrzeliwanie nasion za pomocą strumienia powietrza powoduje, że nie są umieszczone w jednym rządku. Nie spadają grawitacyjnie, są wtłaczane w glebę w taki sposób, aby każde nasiono miało zbliżone warunki do wzrostu.

Redlice i talerze

Z pozoru konstrukcja tej maszyny wydaje się być prosta. Jednak dobór elementów roboczych powoduje, że cały zestaw nabiera niezwykle uniwersalnego charakteru i zastosowania. W podstawowej wersji Accord DL wyposażono w skrzynię na nasiona o pojemności 750 l. W opcji można dołożyć nadstawkę, która zwiększa ładowność do 1000 l. Kverneland zapewnia, że jego stożkowa budowa i kształt, pozwalają na wysianie prawie 100% nasion, gwarantuje również łatwy do niego dostęp i wygodne napełnianie. W standardzie stosowany jest podest do skrzyni z nasionami. Mimo prostej konstrukcji, producent przyłożył się do aparatów, dzięki którym nasiona trafiają do gleby. Na wyposażeniu DL są redlice talerzowe z szeroką rolką dociskową. Accord DL oferowany jest w wersji 3- i 4-metrowej. W tej pierwszej zamontowano 24 a w drugiej 32 redlice typu CX. Zbudowane są z dysku metalowego i elastycznego talerza plastikowego. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania dodatkowych skrobaków. Redlice nie oklejają się glebą i nie blokują. Regulacja nacisku redlic odbywa się mechanicznie za pomocą jednej śruby. DL, sprzedawany będzie rolnikom w standardzie z redlicami talerzowymi.

Dokładna ilość nasion

Serce maszyny to pneumatyczny aparat, który odpowiada za rozprowadzanie poszczególnych nasion. Może umieszczać precyzyjnie ziarna w glebie w ilości od 2 do 380 kg. Jest on podobny do tych znanych z większych pneumatycznych modeli Accord. Koło dozujące aparatu wysiewającego odmierza dokładną ilość materiału siewnego i zrzuca go do stożka Venturiego, gdzie miesza się ze strumieniem powietrza. Nasiona są następnie przekazywane poprzez falistą rurę do głowicy rozdzielającej i dostarczane wężami do redlic. Dzięki pneumatyce, DL gwarantuje dokładność pracy bez względu na warunki terenowe na polu. Siewnik taki jest mniej wrażliwy na wszelkie podskoki, nierówności, skłony, pochyłości i zbocza. Podczas wysiewu pneumatycznego różnica między poszczególnymi redlicami wynosi mniej niż 1%.

Producent zadbał także o wyposażenie maszyny w odpowiednie systemy sterujące jej pracą. Rolnik w standardzie otrzyma komputer FGS oraz 4 elektrozawory magnetyczne typu „Combi” do zakładania ścieżek oraz czujnik rezerwy nasion w zbiorniku. Elektrozawory umożliwiają powrót nasion do zbiornika podczas ścieżkowania. W ten sposób wyeliminowany został efekt zwiększania dawki na sąsiednich redlicach oraz nadmiernego wysiewu na uwrociach.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: