| Autor: redakcja

Rozsiewanie wapna i zadawanie pasz z Dozamech

Rozsiewanie wapna i zadawanie pasz stało się w ostatnim czasie wygodniejsze dzięki pierwszej w Polsce specjalistycznej maszynie o nazwie "Jednoosiowy Wóz RWN 3" dla Gospodarstw Rybackich wyprodukowanej przez Dozamech Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa.

Rozsiewanie wapna i zadawanie pasz z Dozamech
Więcej materiałów video znajdziesz na kanale "telewizja rolnicza"

Jednoosiowy Wóz RWN 3

Zastosowanie Jednoosiowego Wozu  RWN 3 w gospodarstwach rybackich pozwola na zwiększenie wydajności pracy oraz zmniejszenie jej uciążliwości. Prace wykonywane przy udziale Jednoosiowego  Wozu RWN 3 odbywają się z grobli stawowych stawów hodowlanych karpiowatych lub obrzeży basenów hodowlanych ryb łososiowatych. Jednoosiowy Wóz RWN 3 może rówież wykonywać prace wewnątrz stawów przy zapewnieniu odpowiednich wjazdów.

Pierwotne zastosowanie Jednoosiowego Wozu  RWN 3  to rozsiew wapna po dnie stawu z grobli stawowych. W wyniku przeprowadzonych testów i doświadczeń Dozamech proponuje poszerzenie zastosowania Jednoosiowego Wozu RWN o: rozsiew wapna na powierzchnię stawu oraz zwalczanie zakwitów w okresie upalnego lata.

W obu przypadkach możemy bez zbędnego nakładu sił i w bardzo krótkim czasie wykonać zabieg. Jak widać na filmie (patrz poniżej) wapno rozsypywane jest na lustrze wody równomiernie i tylko od prędkości z jaką będzie jechał Wóz RWN 3 zależeć będzie ile chcemy zadać wapna 100kg/ha czy 1 tonę/ha

 
Zakarmiania ryb z Jednoosiowym Wozem RWN 3

Do zakarmiania ryb zastosowano trzy rodzaje pasz: ziarno kukurydzy i ziarno pszenżyta (z powodu braku pszenicy) oraz śrutę zbożową.

Jednoosiowy Wóz RWN 3 jest maszyną która można wykorzystywać przez cały okres hodowlany. Nie wymaga przy tym dużego zapotrzebowania na moc ciągnika, maksymalne to 60 Km, przy wadze samego wozu 1080 kg i załadunku 3 ton wapna lub paszy. Odległość na którą wyrzucana jest zawartość wozu RWN3 wynosi ponad 60 metrów i zależna jest od obrotów Wałka Obrotu Mocy oraz rodzaju substancji którą chcemy zadać na staw lub basen.

Opracował:
Lek. Wet. Stanisław Popiołek, Dozamech
 


Tagi:
źródło: