| Autor: redakcja

Tablice rejestracyjne dla maszyn rolniczych

kombajny, sieczkarnie, zgrabiarki,prasy zwijające, całe parki maszyn rolniczych, czyli sprzęt wart grube pieniądze. Fakt, że przy ich kupnie nie jest wymagana rejestracja daje pole do popisu różnym naciągaczom i cwaniakom.

Tablice rejestracyjne dla maszyn rolniczych
Prawodawstwo polskie dzieli maszyny i pojazdy na takie, które wymagają urzędowej rejestracji i nie. Do tej ostatniej grupy zalicza się np. kombajny, harwestery czy całe parki  produkcyjne, czyli urządzenia warte grube pieniądze. Fakt, że przy ich kupnie nie wymagana jest rejestracja daje pole do popisu różnym naciągaczom i cwaniakom.
 
Sytuację prawną tzw. pojazdów wolnobieżnych określa ustawa o ruchu drogowym. Upraszczając mówi ona, że pojazd silnikowy, który z powodu swojej konstrukcji nie jest w stanie rozwinąć prędkości większej niż 25 km na godz. nie podlega rejestracji. W kategorii tej mieszczą się więc drogie maszyny rolnicze i budowlane, urządzenia wykorzystywane w gospodarce leśnej i komunalnej, ładowarki kołowe i inne pojazdy transportu bliskiego czyli wszelkiego rodzaju wózki (wysięgnikowe, bagażowe, platformowe).
 

- Ale to nie wszystko, do grupy przedmiotów nierejestrowanych należą także różnego rodzaju maszyny, które się nie poruszają, np.  całe parki maszynowe, kosztowne linie do produkcji spożywczej itp. Są to często zaawansowane urządzenia przemysłowe, których ceny idą w  miliony złotych – wyjaśnia radca prawny Dominika Czyżewska, która specjalizuje się w tej tematyce i prowadzi Centralną Ewidencję Przedmiotów Nierejestrowanych. – Przy handlu nimi nie wymagana jest rejestracja, zawsze więc znajdą się tacy, którzy będą chcieli wykorzystać tę okoliczność nieuczciwie.  
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!