| Autor: redakcja1

Terminal CLAAS S10 steruje teraz wszystkimi funkcjami ISOBUS

Terminal S10 firmy CLAAS to centralny punkt sterowania i monitorowania ważnych funkcji ciągników i innych maszyn. Oprócz obsługi systemu jazdy automatycznej i kamer urządzenia ISOBUS już w przeszłości mogły być sterowane za pomocą S10 (ISO-uniwersalny terminal). Teraz CLAAS rozszerzył możliwości obsługi o nowe funkcje ISOBUS, automatyczne zamykanie sekcji i zarządzanie zleceniami (Section Control i Task Management). Dzięki temu w przyszłości będzie można sterować wszystkimi funkcjami ISOBUS poprzez centralny terminal.

Terminal CLAAS S10 steruje teraz wszystkimi funkcjami ISOBUS
Rozszerzone funkcje sterowania S10 oferują operatorowi w praktyce jeszcze więcej możliwości wykorzystania ciągnika. Już w przeszłości za pomocą wyświetlacza S10 i funkcji ISOBUS UT można było sterować, dostosowywać i optymalizować wszystkie urządzenia robocze ISOBUS podczas ich pracy.
 
(Section Control) – automatyczne zamykanie sekcji
 
Z nowo zintegrowaną funkcją zamykania sekcji można uniknąć niepożądanej ponownej pracy na tym samym odcinku poprzez automatyczne częściowe wyłączanie sekcji, obojętnie czy dotyczy to pracy z opryskiwaczami, rozsiewaczami nawozów czy też siewnikami. Ponadto dostępne są indywidualne możliwości ustawień dla poprzeczniaków czy powierzchni głównych w zależności od kształtów obrabianych pól.
 
(Task Management) – zarządzanie zleceniami dla profesjonalistów
 
Dla firm usługowych i kierowników większych gospodarstw rolnych szczególnie ciekawa jest integracja funkcji zarządzania zleceniami ISOBUS z systemem sterowania w terminalu S10. CLAAS oferuje zarządzanie zleceniami w wersji TC Basic i TC Geo.
 
Dzięki programowi do zarządzania zleceniami można poprzez komputer biurowy sporządzić szczegółowe zlecenia robocze dla poszczególnych pól i przekazać je pracującemu operatorowi ciągnika. W razie potrzeby operator może w każdej chwili zmienić lub zoptymalizować dane zlecenia teraz także bezpośrednio na ciągniku za pomocą terminala S10. Jednocześnie we współpracy z oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem bardzo łatwo można także wygenerować dokumenty istotne dla Zasady Wzajemnej Zgodności (Cross Compliance).
 
Ponadto zarządzanie zleceniami TC Geo umożliwia rejestrację danych przypisanych do pozycji GPS istotnych dla poszczególnych części pól, takich jak np. ilości nawozu lub środków ochrony roślin. Z ciągnika dane te są przekazywane do biurowego oprogramowania do zarządzania gospodarstwem i służą jako podstawa dla sporządzenia przyszłych zleceń. W ten sposób nawozy i środki ochrony roślin mogą być aplikowane z uwzględnieniem przewidywanego plonu, przez co można zmniejszyć koszty środków chemicznych i zmniejszyć niekorzystne oddziaływanie na środowisko.
 
Przykładem może być zastosowanie CLAAS CROP SENSOR ISARIA w połączeniu z rozsiewaczem nawozu. S10 łączy w tym przypadku sterowanie dwóch urządzeń ISOBUS i przetwarza jednocześnie mapy aplikacyjne.
 
Dodatkowe sterowanie funkcjami ISOBUS, zamykaniem sekcji i zarządzaniem zleceniami (Section Control i Task Management) poprzez terminal S10 będzie dostępne dla wszystkich ciągników CLAAS od serii ARION do XERION w roku 2017 oraz dla dodatkowego wyposażenia maszyn innych marek.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!