| Autor: redakcja1

Mniejsze prognozy globalnych zbiorów zbóż

W ostatnich tygodniach warunki pogodowe miały negatywny wpływ na uprawę zbóż w Polsce, ale też w innych regionach świata. Stąd też prognozy ich zbiorów są systematycznie obniżane.

Mniejsze prognozy globalnych zbiorów zbóż
W najnowszym raporcie Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), wydanym 27 lipca br., światowa produkcja zbóż oceniana jest na 2059 mln t, a więc będzie o 18 mln t niższa względem oceny z czerwca br. Jednocześnie jest to o 32 mln t mniej niż w sezonie 2017/2018.
 
Największa zniżkę wynoszącą 37 mln t wobec poprzedniego sezonu, spodziewana jest w stosunku do pszenicy. Byłby to pierwszy spadek po systematycznych wzrostach notowanych w obrębie ostatnich pięciu lat. Korekty dokonano dla UE, Ukrainy, Rosji, Chin i Australii. W sumie produkcja pszenicy w tym sezonie szacowana jest na 721 mln t w porównaniu do 758 mln t zebranych w poprzednim sezonie. To duża zmiana, niemniej biorąc pod uwagę rekordowe zapasy tego ziarna, jego całkowita podaż ma wynieść 986 mln t. Jest to wprawdzie o 15 mln t mniej niż rok wcześniej, ale byłby to drugi wynik w historii.
 
Jak zauważa Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz makroekonomicznych sektora agro, BGŻ BNP Paribas, gdyby obecne prognozy się zrealizowały, wskaźnik zapasy końcowe do zużycia dla zbóż ogółem wyniósłby 25,0% i byłby najniższy od sezonu 2012/13, kiedy ukształtował się na poziomie 22,4%. Dla porównania, w sezonie 2016/17 sięgnął on 29,8%, zaś w ubiegłym – 28,5%. Są zatem fundamentalne podstawy do wzrostu cen zbóż w bieżącym sezonie.


Tagi:
źródło: