Erik Utembajew w MRiRW

Minister Marek Sawicki spotkał się z ambasadorem nadzwyczajnym Republiki Kazachstanu w Polsce, Erikiem Utembajewem.

Erik Utembajew w MRiRW

Gość ministra Sawickiego podkreślił, że strona kazachska przywiązuje dużą wagę do rozwoju dwustronnych kontaktów z Polską w dziedzinie rolnictwa. Współpraca bilateralna mogłaby, w opinii ambasadora, dotyczyć w szczególności produkcji rolnej oraz przetwórstwa w ramach tworzonych w Kazachstanie klastrów branży rolno-spożywczej.

Ambasador Utembajew przekazał zaproszenie dla ministra Sawickiego od ministra rolnictwa Kazachstanu Asyłżana Mamytbiekowa do złożenia, w październiku br., wizyty w Kazachstanie wraz z grupą polskich przedsiębiorców. Wizyta ta miałaby miejsce w regionie, gdzie planowana jest realizacja kazachskiego pilotażowego programu rozwoju sadownictwa.


Minister Marek Sawicki potwierdził zainteresowanie wyjazdem do Kazachstanu oraz możliwością rozmów ze stroną kazachską na temat rozwoju wzajemnej współpracy w dziedzinie rolnictwa, a zwłaszcza intensyfikacji handlu towarami rolnymi. Podkreślił, że niezbędne jest stworzenie dobrych warunków do nawiązywania przez polskie i kazachskie firmy kontaktów, które mogą zaowocować wzajemnie korzystną długofalową współpracą.

World Food Kazachstan 2014

Szef polskiego resortu rolnictwa poinformował ambasadora E. Utembajewa o planowanym udziale polskich firm branży rolno-spożywczej w międzynarodowych targach World Food Kazachstan 2014, w Ałmaty, w dniach 5-7 listopada oraz o organizowanych przez Agencję Rynku Rolnego, KIG Centrum Promocji, a także Agencję Rozwoju Mazowsza, misjach gospodarczych.

Ambasador Erik Utembajew potwierdził zainteresowanie strony kazachskiej pogłębieniem współpracy między inspekcjami weterynaryjnymi obu krajów. Minister Marek Sawicki zaproponował zaproszenie do Polski głównego lekarza weterynarii Republiki Kazachstanu.

Polagra Food 2014

W trakcie spotkania odbyła się również rozmowa telefoniczna Ministra Marka Sawickiego z ministrem rolnictwa Kazachstanu, A. Mamytbiekowem, który poinformował o planowanym udziale kazachskiej delegacji w międzynarodowych targach Polagra Food 2014 w Poznaniu. Ministrowie wyrazili nadzieję, że polskie i kazachskie firmy sektora rolnego podejmą w najbliższym czasie aktywną współpracę.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!